Titta

Här har du din mat

Här har du din mat

Om Här har du din mat

Matmagasin med Nisse Edwall där vi tar reda på var vår vanligaste mat kommer ifrån. Reportern Madelen besöker matindustrier, bönder och djuruppfödare. Hon ställer nyfikna frågor och visar hur det går till, utan att granska eller ställa mot väggen. För att få veta hur olika slags mat påverkar kroppen utsätter näringsfysiologen Kristina Andersson kända personer för extrema dieter. Dessutom lagar Nisse och hans kända gäster mat under ledning av några av Sveriges främsta kockar.

Till första programmet

Här har du din mat : Om grönsaker

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Om grönsaker

Avsnitt 1 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Matmagasin med Nisse Edwall. Reportern Madelen åker till en av Europas största tomatodlingar i Holland för att se var en av våra vanligaste grönsaker odlas. Samtidigt försöker hon ta reda på om det verkligen finns fyrkantiga tomater. Näringsfysiologen Kristina Andersson iscensätter en extrem diet med modebloggaren Elsa Billgren - på en hel månad får hon inte äta vitaminer. Hur påverkas hon av det? Dessutom lagar Nisse och Elsa mat, ledda av den erfarna grönsakskocken Nicole Beck. Deras uppdrag är att göra den godaste grönsakswoken.

Ämnen:
Biologi, Hem- och konsumentkunskap > Mat och hälsa, Idrott och hälsa > Hälsa och livsstil > Hälsa och friskvård, Kemi > Maten och hälsan
Ämnesord:
Grönsaker, Mat, Matlagning, Medicin, Näringslära, Tomater, Vitaminer
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Här har du din mat

Mer grundskola 4-6 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Pirr!

På väg mot vuxen

Vad ska man kalla sitt könsorgan? Varför får tjejer mens? Tora Sparkles tar reda på vad man kan göra på Ungdomshälsan. Filip Berg och Nisse Edwall pratar pubeshår medan Matilda Berggren och Soraya Hashim pratar om onani.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Spelet om hjärnan

Minnet

Del 1 av 5. David och Emma börjar spela dataspelet Brains League. Med sina avtarer, Ursus och Lynx ska de försöka ta sig från nivå 1 till nivå 5. Men de får genast problem och tvingas använda en livlina. De ringer jourhavande hjärnforskare och ber om råd. Hur ska avatarerna hitta till minnet och hippocampus? Lyckas de att lösa den kluriga uppgiften?

Fråga oss