Titta

Här har du din mat

Här har du din mat

Om Här har du din mat

Matmagasin med Nisse Edwall där vi tar reda på var vår vanligaste mat kommer ifrån. Reportern Madelen besöker matindustrier, bönder och djuruppfödare. Hon ställer nyfikna frågor och visar hur det går till, utan att granska eller ställa mot väggen. För att få veta hur olika slags mat påverkar kroppen utsätter näringsfysiologen Kristina Andersson kända personer för extrema dieter. Dessutom lagar Nisse och hans kända gäster mat under ledning av några av Sveriges främsta kockar.

Till första programmet

Här har du din mat : Om bröd

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Om bröd

Avsnitt 6 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Matmagasin med Nisse Edwall. Reportern Madelen träffar en sädesbonde och får både köra skördetröska och plocka säd. Hon besöker även en storskalig brödfabrik och får veta vad brödet som vi köper i affären innehåller. Är det sant att mörkt bröd är så mycket nyttigare än vitt? Näringsfysiologen Kristina Andersson iscensätter en extrem diet med Stephan Yüceyatak - på två veckor får han inte äta fibrer. Hur påverkas han av det? Dessutom lagar Nisse och Stephan mat, ledda av bagaren Sebastién Boudét. Deras uppdrag är att baka det godaste surdegsbrödet.

Ämnen:
Biologi, Hem- och konsumentkunskap > Mat och hälsa, Idrott och hälsa > Hälsa och livsstil > Hälsa och friskvård, Kemi > Maten och hälsan
Ämnesord:
Bakning, Bröd, Kostfibrer, Mat, Medicin, Näringslära
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Här har du din mat

Mer grundskola 4-6 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Uppdrag kroppen

Skelett och muskler

Nora, Eli och Pella testar lårmusklerna och hur de fungerar vid olika rörelser. Barnläkare Helena Thulin förklarar växtvärk och stukning.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Spelet om hjärnan

Minnet

Del 1 av 5. David och Emma börjar spela dataspelet Brains League. Med sina avtarer, Ursus och Lynx ska de försöka ta sig från nivå 1 till nivå 5. Men de får genast problem och tvingas använda en livlina. De ringer jourhavande hjärnforskare och ber om råd. Hur ska avatarerna hitta till minnet och hippocampus? Lyckas de att lösa den kluriga uppgiften?

Fråga oss