Titta

UR Samtiden - När det gör ont överallt

UR Samtiden - När det gör ont överallt

Om UR Samtiden - När det gör ont överallt

En stor del av befolkningen lider av smärta - ändå möts de drabbade av misstänksamhet. "Sluta sjåpa dig!" kan det heta. Men ingen skulle komma på tanken att säga en mening som "du är inte ledsen på riktigt". Var kommer smärtan ifrån? Hur upplevs den? Och vad kan vi göra åt den? Smärtläkaren Björn Bragée berättar,

Till första programmet

UR Samtiden - När det gör ont överallt : Att leva med smärtan

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Att leva med smärtan

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Doktor Bo Bertilson från Karolinska institutet visar med hjälp av sin patient Mia hur en noggrann undersökning av smärtpatienter går till - och hur känslig kroppen är för beröring hos många smärtpatienter. Dessutom får vi inblick i ett nytt forskningsprojekt.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Fysisk ohälsa
Ämnesord:
Allmän medicin, Medicin, Nervsystemet, Neurologi, Smärta
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - När det gör ont överallt

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Vägval för en bättre hälsa

Restriktiv alkoholopinion - men liberalare alkoholvanor

Sören Holmberg, seniorprofessor på SOM-institutet vid Göteborgs universitet, redogör för den svenska alkoholopinionen och berättar om alkoholkonsumtionen i Sverige. Inspelat den 15 oktober 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Systembolaget.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Sex är min hobby

Johanna har sex som hobby och ser fram emot att ha födelsedagssex med någon av sina älskare på kvällen. Hon bloggar också om sex och sexualpolitik. Niklas Eriksson forskar inom områdena kön, sexualitet och socialt arbete och menar att vi i Sverige länge haft en mer sexkritisk än sexpositiv feminism, något som nu håller på att förändras.

Fråga oss