Titta

UR Samtiden - Våld, trauma och själens läkning

UR Samtiden - Våld, trauma och själens läkning

Om UR Samtiden - Våld, trauma och själens läkning

Seminarium om våld, trauma och dess konsekvenser. Forskare, psykologer och författare föreläser om våld ur olika perspektiv. Inspelat på Clarion hotel Gillet den 19-20 oktober 2011. Arrangör: Kunskapscentrum för katastrofpsykiatri.

Till första programmet

UR Samtiden - Våld, trauma och själens läkning : Att gå vidare efter trauma

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Att gå vidare efter trauma

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Eva Franchell är författare och journalist, men kanske mest känd som den väninna och kollega som fanns med Anna Lindh då hon mördades på NK i Stockholm 2003. Hon delar med sig av berättelsen om tiden efter dådet och hur hon har funnit vägar att leva med händelsen. "Mitt råd till andra är sysselsättning. Pussel till exempel, det är bra för hjärnan att sammanfoga bitar när allt runtomkring en har kraschat", säger hon. Hennes utsatthet efter mordet på Sveriges utrikesminister var dubbel då hon, förutom att hantera sin egen sorg och chock, var tvungen att som nyckelvittne mobilisera styrka till flera rättegångar. I början fick hon ägna mycket tid åt att ta på sig andras sorg. Hon berättar även om hur journalister var bättre samtalspartners än präster och poliser och om hur hon använde musiken för att ta sig igenom olika perioder av läkeprocessen. Arrangör: Kunskapscentrum för katastrofpsykiatri.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa, Psykologi och filosofi > Psykologi
Ämnesord:
Franchell, Eva, 1952-, Lindh, Anna, 1957-2003, Mord, Psykiatri, Psykiska trauman
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Våld, trauma och själens läkning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Vägval för en bättre hälsa

70 plus är det nya 20

Ålderspensionärerna är mer aktiva och mår bättre än någonsin, men alkoholkonsumtionen bland dem som är runt 70 år har ökat. Ingmar Skoog, professor i psykiatri och föreståndare för Agecap vid Göteborgs universitet, utvecklar här varför 70 plus är det nya 20. Inspelat den 15 oktober 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Systembolaget.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Kåt hela livet

Sex mellan äldre ses som något äckligt, säger före detta RFSU-basen Margo Ingvardsson. Numera kämpar hon för äldres rätt till sin sexualitet. Forskningen visar att passionen och driften finns kvar, även när man har blivit gammal och skröplig.

Fråga oss