Titta

Pop och politik

Pop och politik

Om Pop och politik

Den moderna historien presenterad genom ett musikaliskt filter; från rockens födelse på 1950-talet fram till nutid. Hur har popmusiken påverkat samhället och tvärtom? Programledaren Anna Charlotta Gunnarson vänder på perspektiven och lyfter fram popmusiken som den viktiga kulturbärare den är. I Pop och politik är politik ett uttryck för samhällsutvecklingen i stort. Vad kan vi urskilja i backspegeln genom att lyssna på tidstypiska musikaliska uttryck? Och eftersom såväl historia som musikhistoria ofta har berättats av män tar kvinnorna stor plats här. Bland annat berättar Lill-Babs om sina smuggelresor till Östtyskland och Sofia Jannok talar om hur det är att vara artist och same. Bland övriga gäster kan nämnas Alexander Bard, Susanne Ljung och Niklas Strömstedt. Säsong 1.

Till första programmet

Pop och politik : Folkhemmet

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Folkhemmet

Avsnitt 4 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Under den långa period under 1900-talet då den svenska välfärden byggdes upp hände oerhört mycket på kort tid, förändringar som även satte tydliga spår i musiken. Programledaren Anna Charlotta Gunnarson spelar Anna-Lena Löfgrens 60-talshit "Lyckliga gatan" som leder till tankar kring dåtidens rivningshysteri. I studion samtalar hon med journalisten Kajsa Lindohf och artisten Niklas Strömstedt. Niklas berättar bland annat om videoinspelningen under 90-talet som fick honom att huka för den fruktade Lasermannen. Kajsa menar att folkhemmet bara var en dröm om att alla skulle få vara med, och att många i själva verket uteslöts. Hon bjuder också Niklas på en rejäl överraskning när hon berättar att en av hans texter använts av ett politiskt parti. Dessutom tar vi fram folkhemmets soundtrack. Vilka är låtarna som tydligast speglar perioden?

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900, Musik > Musikhistoria, Musik > Populärmusik, Samhällskunskap
Ämnesord:
Folkhemmet, Musik, Musik och samhälle, Musiksociologi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Pop och politik

Mer högskola & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kvinnors makt i världshistorien

Civilisation

Amanda Foreman reser i Turkiet, Sibirien och Grekland och berättar om kvinnors historia i tidiga bosättningar som Mesopotamien och det antika Grekland. Det handlar om patriarkatets ursprung, om kvinnors makt och hur och varför kvinnors status minskade samtidigt som mänskligheten i stort blev rikare. Foreman undersöker världens första lagar stiftade i Mesopotamien. Här behandlas frågor om skilsmässa, abort och användande av slöja. Vi får också höra om extraordinära kvinnor i historien som Enheduanna, världens första till namnet kända författare och Hatschepsut, farao i det antika Egypten.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Människan och könet

Under 1800-talet var mannen norm, kvinnan avvikande och den manliga blicken förhärskande. Om kvinnligt, manligt och Sveriges första kvinnliga gynekolog.