Titta

UR Samtiden - Maten som skyddar

UR Samtiden - Maten som skyddar

Om UR Samtiden - Maten som skyddar

Fem forskare presenterar resultat av studier kring hälsa och livsmedel, med fokus på diabetes och hjärt-kärlsjukdomar. Hur kan man minska riskfaktorerna och lindra sjukdomstillstånd? Seminariets originaltitel: Antidiabetiska livsmedel. Inspelat den 23 januari. Arrangör: Lunds universitet.

Till första programmet

UR Samtiden - Maten som skyddar : Ett nypon för hjärtat?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Ett nypon för hjärtat?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vid ett försök att undersöka nypons effekt på typ-2 diabetes och hjärt- och kärlsjukdomar fann Cecilia Holm, professor i molekylär endokrinologi vid Lunds universitet, att ett dagligt intag av en nypondryck under sex veckor sänkte kolesterolet och blodtrycket hos försökspersonerna. Vi vet inte om nypon faktiskt skyddar mot hjärt- och kärlsjukdomar, men det finns potential och vi vill göra ytterligare studier, säger hon. Från seminariet Antidiabetiska livsmedel. Inspelat i Lund den 23 januari. Arrangör: Lunds universitet.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Människokroppen, Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Fysisk ohälsa
Ämnesord:
Allmän medicin, Angiologi, Blodkärl, Cirkulationsorganen, Diabetes, Endokrina organ, Endokrinologi, Hjärt- och kärlsjukdomar, Hjärta, Kardiologi, Mat för diabetiker, Medicin
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Maten som skyddar

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobelföreläsningar 2015

Satoshi Omura, medicin

Professor Satoshi Omura är en av tre Nobelpristagare i medicin 2015. När han lyckades isolera speciella bakterier från jordprover la han grunden till läkemedlet Avermectin som är en effektiv parasitdödare. Medicinen kan användas mot parasitsjukdomarna flodblindhet och elefantiasis. Inspelat den 7 december 2015 i Aula Medica, Karolinska institutet i Solna. Arrangör: Nobelförsamlingen vid Karolinska institutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Vad behöver man egentligen veta?

Det finns högstadieelever som tror att barn kläcks ur ägg. Andra experimenterar med avancerat sex på webben. Klarar skolans sex- och samlevnadsundervisning av att tillgodose ungdomars enormt skiftande behov av kunskap och vägledning?