Titta

UR Samtiden - När siffrorna bråkar

UR Samtiden - När siffrorna bråkar

Om UR Samtiden - När siffrorna bråkar

Brian Butterworth är professor i kognitiv neuropsykologi och forskar på dyskalkyli, det vill säga extra stora svårigheter att räkna och arbeta med siffror, och dyslexi. Han betonar att dyskalkyli inte handlar om svårigheter med all matematik, utan om svårigheter med siffror och aritmetik, alltså räknelära. Däremot, säger han, känner sig barn som inte kan räkna sig dumma. Därför är det viktigt att ge dem det stöd de behöver. I detta tvådelade seminarium delar han ut en rad handfasta tips till lärare och föräldrar om hur de kan hjälpa barn med stora svårigheter när det gäller matematik, eller kanske snarare svårigheter med siffror och aritmetik, alltså räknelära. Inspelat på Garnisonen i Stockholm den 31 januari 2012. Arrangör: Conductive.

Till första programmet

UR Samtiden - När siffrorna bråkar : Dyskalkyli - så funkar det

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Dyskalkyli - så funkar det

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Barn med dyskalkyli beskrivs ofta som stökiga och bökiga, säger Brian Butterworth, professor i kognitiv neuropsykologi. De gömmer sig ofta i rollen som besvärliga elever för att den är lättare att hantera än att säga att man inte kan. Men beteendet är självförstärkande. Barnen får dåligt självförtroende och behöver en hel del stöd av lärare och föräldrar för att kunna prestera lika bra som andra barn. Men först måste problemen upptäckas. Detta är den första delen av ett tvådelat seminarium om dyskalkyli och om mattesvårigheter där professor Brian Butterworth ger en rad tips för hur lärare - men också föräldrar - kan hjälpa barn med stora svårigheter när det gäller matematik. Inspelat på Garnisonen i Stockholm den 31 januari 2012. Arrangör: Conductive. Del 1 av 2.

Ämnen:
Matematik, Pedagogiska frågor > Didaktik och metod, Pedagogiska frågor > Specialpedagogik > Dyslexi och dyskalkyli
Ämnesord:
Dyskalkyli, Matematik, Matematikundervisning, Pedagogik, Pedagogisk metodik, Undervisning
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - När siffrorna bråkar

Mer matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Mattelandet - syntolkat

Större än och mindre än

I Räknebageriet vill detektiven Colombo ha färre munkar än sin kollega och får hjälp av Bullino. Men en munk försvinner hela tiden. Kan det vara det där hungriga "större än"-tecknet som har varit i farten? Geometribanken får besök av en vilsen orienterare på jakt efter en geometrisk form som kan hjälpa honom att hitta vägen ut. På Matematikrestaurangen gör Uno, Kaxi, Teresa och Kvartz en låt i tretakt.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Meka med 1, 2, 3

Ett par pyjamasbyxor

Det är kväll och Timpani, Minus och Schacklin kryper ner i sängen. Det är trångt och de trasslar in sig i varandra. De räknar sina ben. Timpani har två ben medan Schacklin och Minus har två par ben. Timpani förklarar att två stycken är ett par och att två par är lika med fyra stycken. De provar Timpanis pyjamas med två par ben. Det är inte lätt med fyra ben. De sjunger "Skalbaggar är små men de har många många ben".

Fråga oss