Titta

UR Samtiden - Möjligheternas skog

UR Samtiden - Möjligheternas skog

Om UR Samtiden - Möjligheternas skog

Föreläsningsdagen Möjligheternas skog arrangerades av Sveriges lantbruksuniversitet i Umeå tillsammans med Umeå universitet den 6 mars 2012 och innehöll föreläsningar om skogen ur en rad olika aspekter - från skogen som råvara till skogen som en plats för till friluftsliv. En fullvuxen skog är mer effektiv på att lagra kol, ändå hugger vi ner skogen när den är ung. Den psykiska ohälsan ökar i Sverige, men om vi rör oss i skogen och i naturen så mår vi dokumenterat bättre. 89 procent av de som arbetar i skogsbruket är män - vad görs på skogsutbildningarna för att öka balansen? Och mår en skog bättre med en stor eller en lite älgstam? Moderator: Eva Fridman.

Till första programmet

UR Samtiden - Möjligheternas skog : Skog för vila och återhämtning

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Skog för vila och återhämtning

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Elisabet Sonntag-Öström, sjukgymnast och forskare i yrkesmedicin vid Umeå universitet, säger att det många gånger är svårt att hjälpa patienter med psykisk ohälsa. Trots det brukar det ofta vara en sak som verkligen hjälper, nämligen att vara i lugnet och stillheten i naturen. Vi blir stärkta av stora gamla träd och stora stenar, men också bilder av naturen hjälper oss att komma undan vardagens bekymmer. Även mentalt kommer vi in i en annan värld. Det blir till och med så att kreativiteten ökar om man har krukväxter hemma. Dessutom blir sömnen bättre och det blir lättare att fokusera. Från arrangemanget Möjligheternas skog. Inspelat i Umeå den 6 mars 2012. Arrangör: Sveriges lantbruksuniversitet i Umeå tillsammans med Umeå universitet.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa, Idrott och hälsa > Hälsa och livsstil > Hälsa och friskvård
Ämnesord:
Medicin, Människan och naturen, Psykisk hälsa, Terapimetoder
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Möjligheternas skog

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta En hjärnas födelse och död

Den mognande hjärnan

Ungdomar kan vara lynniga, impulsiva och omdömeslösa. Förklaringen kan vara att deras hjärnor inte är helt utvecklade. Och vad händer i hjärnan när vi blir kära?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Stålmannen, öppna upp!

Ett avgörande ögonblick i Gunillas liv var när älskaren sa "Gör med mig, vad du vill!" Efter det kunde hon, nu som subjekt, på allvar njuta av sin sexualitet. Jonas Liliequist, professor i historia vid Umeå universitet, berättar hur mannen som sexuell norm har förändrats.

Fråga oss