Titta

UR Samtiden - Lundaforskare föreläser

UR Samtiden - Lundaforskare föreläser

Om UR Samtiden - Lundaforskare föreläser

Forskare vid Lunds universitet föreläser om olika ämnen. Inspelat den 29 februari och den 1 mars 2012. Arrangör: Lunds universitet.

Till första programmet

UR Samtiden - Lundaforskare föreläser : Så undviker man fukt i hus

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Så undviker man fukt i hus

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi har blivit bättre på att ta fuktfrågorna på allvar, säger Lars-Erik Harderup, forskare i byggnadsfysik vid Lunds universitet. Men det finns mycket kvar att göra, mycket att ta hänsyn till. Det är många faktorer som ska samverka för att hus ska hålla sig friska. Han visar på de största fällorna och hur man kan undvika dem. Inspelat i februari 2012. Arrangör: Lunds universitet.

Ämnen:
Teknik > Byggnadsteknik
Ämnesord:
Byggnadsproduktion, Fuktreglering, Fuktskador, Husbyggnad, Teknik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Lundaforskare föreläser

Mer högskola & teknik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobel Week Dialogue 2015

Samspelet mellan människan och datorn

Ett panelsamtal om var tekniken står idag och vad som kommer sedan. Hur kommer människans relationer med maskinerna att påverkas när maskinerna blir smartare och smartare? Medverkande: Cynthia Breazeal, professor i datavetenskap, Sherry Turkle, professor i sociala studier, Barbara Grosz, professor i naturvetenskap, och Guru Banavar, IBM. Moderator: Stuart Russell. Inspelat på Svenska mässan, Göteborg, den 9 december 2015. Arrangör: Nobel Media.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Peking på hjul

I det en gång så cykeltäta Peking trängs idag lika många bilar som finns i hela Sverige. Ibland är luftföroreningarna så svåra att flyg får ställas in och motorvägar stängas av. Men nu satsar Peking på att begränsa biltrafiken och bygga ut kollektivtrafiken.

Fråga oss