Titta

UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv

UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv

Om UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv

Hédi Fried kom med båten m/s Rönnskär till Sverige 1945. Två år tidigare gick hon på teater i Budapest - men situationen blev snabbt värre. Hon överlevde koncentrationslägren Auschwitz-Birkenau och Bergen-Belsen, men det gjorde inte hennes föräldrar. För högstadieelever i Kista utanför Stockholm delar hon med sig av sina upplevelser. Inspelat i februari 2012.

Till första programmet

UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv : Frågestund

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Frågestund

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hédi Fried svarar på elevernas frågor efter sin berättelse.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Andra världskriget
Ämnesord:
Biografi, Fried, Hédi, 1924-, Förintelsen, Historia, Judarnas historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv

Mer grundskola 7-9 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Brev från första världskriget

Emelie i Frankrike

Freden har kommit men för elvaåriga Emelie blandas glädjen med sorg. Hennes pappa är en av alla dem som dödades under kriget. När en tysk krigsfånge ska bo hos Emelies familj blir det svårt för Emelie. Går det att förlåta en fiende?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Barnen som överlevde Förintelsen - romani chib/arli

Heinz Skyte

Heinz Skyte har tidiga minnen av nazisternas förtryck. Skyte fick plötsligt inte längre umgås med sina skolkamrater eller gå på universitetet. Stora nazistprocessioner drog genom städerna och synagogor sattes i brand. Heinz familj flydde från nazisterna till England där de misstänktes för att vara tyska spioner, trots att de var judar. I sin historia berättar Heinz om överlevnadsinstinkt, tacksamhet och hur svårt det är att stå emot grupptryck.

Fråga oss