Titta

UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv

UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv

Om UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv

Hédi Fried kom med båten m/s Rönnskär till Sverige 1945. Två år tidigare gick hon på teater i Budapest - men situationen blev snabbt värre. Hon överlevde koncentrationslägren Auschwitz-Birkenau och Bergen-Belsen, men det gjorde inte hennes föräldrar. För högstadieelever i Kista utanför Stockholm delar hon med sig av sina upplevelser. Inspelat i februari 2012.

Till första programmet

UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv : Frågestund

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Frågestund

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hédi Fried svarar på elevernas frågor efter sin berättelse.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Andra världskriget
Ämnesord:
Biografi, Fried, Hédi, 1924-, Förintelsen, Historia, Judarnas historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i UR Samtiden - Hédi Fried - Skärvor av ett liv

Mer grundskola 7-9 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Brev från första världskriget

Tobias i Österrike

Tioårige Tobias Klein är på väg uppför berget med mat till sin bror och morfar när han stoppas av italienska soldater. De österrikiska alperna är svåra att hitta i och soldaterna tvingar Tobias att bli deras vägvisare. Han för dem på villovägar och lyckas på vägen hjälpa en soldat som lämnats för att dö.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Fatta historia - kortversion

Flodkulturer

I faktafyllda animationer lär vi oss om de olika flodkulturerna längs Eufrat och Tigris, Nilen, Huang He och Indusfloden. Hur människor blev bofasta och samhällen uppstod. Och varför de plötsligt kunde arbeta med annat än jordbruk och nya yrken skapades. Vi utforskar egyptiska skapelsemyter och Mesopotamien. Vi lär oss också om Sumerernas viktiga uppfinningar som skrivkonsten och verktyg som hammare, spik och såg.

Fråga oss