Titta

UR Samtiden - Livets ursprung och evolution

UR Samtiden - Livets ursprung och evolution

Om UR Samtiden - Livets ursprung och evolution

Seminarium om livets utveckling på jorden, främst ur ett genetiskt perspektiv. Vi får en exposé över de allra första livsformerna till uppkomsten av arternas mångfald där fokus ligger på människans ursprung och utveckling. Under rubriken "Vetenskap och ovetenskap" ges en översikt över nya data om evolutionen samt en beskrivning av några av de vanligaste missförstånden. Det finns de som fortfarande hävdar att Darwins förklaringsmodell endast är en bland många teorier och tar vi upp den så måste även andra modeller ges ett utrymme. Men ett sådant resonemang bygger på flera missförstånd, menar Dan Larhammar, professor i molekylär cellbiologi vid Uppsala universitet. Inspelat den 3 maj 2012 på Naturhistoriska riksmuseet i Stockholm. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Till första programmet

UR Samtiden - Livets ursprung och evolution : Vetenskap och ovetenskap

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Vetenskap och ovetenskap

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Professor Dan Larhammar berättar hur begreppet evolution ofta missförstås och misstolkas, ibland till och med medvetet. Hur vi kan bemöta vanföreställningarna för att öka förståelsen av de evolutionära processerna? Det finns idag vetenskapliga, nya bevis för hur evolutionen har gått till men de har inte alltid hunnit in i de läroböcker som används på gymnasium och i grundskolan, menar Larhammar. Nya data väller in varje dag som stödjer Charles Darwins teorier, och om Darwin levt idag skulle han förmodligen ha jublat och jag skulle så gärna ha unnat Darwin att ha den kunskap vi har idag. Han som knappt vågade presentera sin teori för han var rädd för det motstånd som skulle komma från religiösa organisationer, fortsätter Dan Larhammar. Inspelat den 3 maj 2012 på Naturhistoriska riksmuseet i Stockholm. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Ämnen:
Biologi > Evolution, Biologi > Genetik och genteknik
Ämnesord:
Biologi, Evolution (biologi), Naturvetenskap, Utvecklingslära
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Livets ursprung och evolution

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaUR Samtiden - Livets ursprung och evolution

Vetenskap och ovetenskap

Professor Dan Larhammar berättar hur begreppet evolution ofta missförstås och misstolkas, ibland till och med medvetet. Varje dag kommer nya data som stödjer Charles Darwins teorier. Hur kan vanföreställningarna bemötas för att öka förståelsen av de evolutionära processerna?

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaUR Samtiden - Livets ursprung och evolution

Människans evolutionära historia

Mattias Jakobsson, forskare i evolutionsbiologi, menar att det är viktigt för många medicinska och rättsmedicinska tillämpningar att vi kommer till klarhet med den genetiska variationen i människans historia. Människans historia är mycket mer komplex än vad vi trodde för 10-15 år sedan.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Att leka Stålmannen 24 timmar om dygnet

I rymden får man reda på hur den mänskliga kroppen fungerar både fysiskt och psykiskt. Astronauten Samantha Christoforetti berättar om sin senaste rymdresa, där hon gör experiment på sig själv för att testa blodet och de mänskliga vävnaderna. Allting samtidigt som hon flyger runt som Stålmannen 24 timmar om dygnet. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Sex är min hobby

Johanna har sex som hobby och ser fram emot att ha födelsedagssex med någon av sina älskare på kvällen. Hon bloggar också om sex och sexualpolitik. Niklas Eriksson forskar inom områdena kön, sexualitet och socialt arbete och menar att vi i Sverige länge haft en mer sexkritisk än sexpositiv feminism, något som nu håller på att förändras.