Titta

UR Samtiden - Språkforum 2012

UR Samtiden - Språkforum 2012

Om UR Samtiden - Språkforum 2012

Få saker är samtidigt så offentliga och så personliga som språk. Det berättar historier för att underhålla oss, för att lära oss något, eller för att sälja in en vara eller ett företag. Språkliga uttryck låter ibland väldigt olika i olika delar av landet. Men de styr på olika vis vilka vi är. De styr identitet, genus och status. De styr på många sätt hur vi uppfattar oss själva, varandra och omgivningen. Om detta och mycket mer talar bland andra författaren Bodil Malmsten, programledaren och krönikören Jessica Gedin, språkforskaren och genusdebattören Karin Milles, Birgitta Lindgren, nyordsansvarig på Språkrådet samt lingvisten och dialektexperten Mikael Parkvall. Moderator är Patrik Hadenius, chefredaktör för Språktidningen. Inspelat 23 maj 2012. Arrangör: Språktidningen.

Till första programmet

UR Samtiden - Språkforum 2012 : I fokus: Snipp- och snoppord

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

I fokus: Snipp- och snoppord

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Musen, lillhästen, ormen, hönan... Vi har ett helt zoo i brallorna, menar språkforskaren Karin Milles. Hon resonerar kring varför svenskan har flera tusen av det hon kallar snipp- och snoppord. Och det kommer hela tiden nya. Det de har gemensamt är att snipporden blir gulliga medan snopporden kan förknippas med liv och rörelse, hierarkier och makt. Ett utdrag ur Karin Milles föredrag "Så skapar språket föreställningar om kön" från Språkforum. Inspelat i maj 2012. Arrangör: Språktidningen.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Språk och kön, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Språkforum 2012

Mer högskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Stockholm Literature 2015

Hassan Blasim + Philip Teir

Finlandssvenska författaren Philip Teir och irakiska författaren Hassan Blasim bor båda i Finland, men skriver på andra språk än finska. Hassan Blasim skriver på arabiska men publicerades på arabiska först efter att ha blivit hyllad i väst. Hassan berättar bland annat om rasismen i Finland som kontrasterar mot finländarnas syn på sig själva som välutbildade med världens bästa skola. Inspelat den 24 oktober 2015 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Stockholms litteraturfestival.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Både innanför och utanför

I exilen vinner man himlen men förlorar jorden. Så säger författaren Ma Jian vars böcker är förbjudna i Kina. Både han och den hyllade Yiyun Li har valt att leva utanför hemlandet. De resonerar kring dagens Kina och hur skrivandet påverkas av att se på sitt land på avstånd.

Fråga oss