Titta

UR Samtiden - Stress och sömn

UR Samtiden - Stress och sömn

Om UR Samtiden - Stress och sömn

Föreläsningar från Stockholms universitets seminarium "Stress, sömn och allt däremellan". Med professorer och forskare från Stressforskningsinstitutet. Om stress, sömn och hälsa. Hur stort är problemet och hur påverkar det oss? Inspelat i april 2012. Arrangör: Stockholms universitet.

Till första programmet

UR Samtiden - Stress och sömn : Trötthet - hjärnans stoppsignal

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Trötthet - hjärnans stoppsignal

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Trötthet existerar inte utanför hjärnan, det är bara information om att något är fel som existerar och det tolkar hjärnan som trötthet. Det säger Torbjörn Åkerstedt, professor i beteendefysiologi vid Stockholms universitet. Han föreläser om trötthet, stress och sömnproblem. Kvinnor är tröttast, och till skillnad mot vad de flesta tror, så blir vi bara piggare med åren. Vi får också tips på hur vi kan förbättra vår sömn och bli mindre trötta. Moderator: Per Naroskin. Inspelat april 2012. Arrangör: Stockholms universitet.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa
Ämnesord:
Fysiologi, Medicin, Stress, Sömn, Trötthet
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Stress och sömn

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Att leka Stålmannen 24 timmar om dygnet

I rymden får man reda på hur den mänskliga kroppen fungerar både fysiskt och psykiskt. Astronauten Samantha Christoforetti berättar om sin senaste rymdresa, där hon gör experiment på sig själv för att testa blodet och de mänskliga vävnaderna. Allting samtidigt som hon flyger runt som Stålmannen 24 timmar om dygnet. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Varför gör vi som vi gör?

Är människan som djuren eller har vår sexualitet formats av våra kulturella och religiösa föreställningar? Zooekologerna Erik Svensson och Jessica Abbott menar att det i princip är samma belöningssystem och samma gener som styr sexualiteten hos såväl bananflugor som människor.

Fråga oss