Titta

UR Samtiden - Stress och sömn

UR Samtiden - Stress och sömn

Om UR Samtiden - Stress och sömn

Föreläsningar från Stockholms universitets seminarium "Stress, sömn och allt däremellan". Med professorer och forskare från Stressforskningsinstitutet. Om stress, sömn och hälsa. Hur stort är problemet och hur påverkar det oss? Inspelat i april 2012. Arrangör: Stockholms universitet.

Till första programmet

UR Samtiden - Stress och sömn : Trötthet - hjärnans stoppsignal

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Trötthet - hjärnans stoppsignal

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Trötthet existerar inte utanför hjärnan, det är bara information om att något är fel som existerar och det tolkar hjärnan som trötthet. Det säger Torbjörn Åkerstedt, professor i beteendefysiologi vid Stockholms universitet. Han föreläser om trötthet, stress och sömnproblem. Kvinnor är tröttast, och till skillnad mot vad de flesta tror, så blir vi bara piggare med åren. Vi får också tips på hur vi kan förbättra vår sömn och bli mindre trötta. Moderator: Per Naroskin. Inspelat april 2012. Arrangör: Stockholms universitet.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa
Ämnesord:
Fysiologi, Medicin, Stress, Sömn, Trötthet
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Stress och sömn

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Farlig fritid

Snö, is & vatten, del 1

Isar, kalla vatten och laviner kostar varje år många liv.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

En styv lem

Fjong, bånge, ståfräs - kärt barn har många namn. Men det uteblivna ståndet kan vara svårare att prata om. Gynekologen Göran Swedin tycker att det smusslas för mycket kring sex. Han anser också att män fokuserar för mycket på att prestera, något som också är temat i kortfilmen ”Första gången” av Anders Hazelius.

Fråga oss