Titta

Rättskiparna

Rättskiparna

Om Rättskiparna

Vi möter några av de främsta juristerna från det svenska rättsväsendet som på ett personligt sätt berättar om sina yrkesliv. Bland gästerna finns åklagare, försvarsadvokater och domare som har varit engagerade i några av de senaste årens mest intressanta brottsmål. Det handlar om såväl korruption och organiserad brottslighet som mord, sexualbrott och hedersvåld.

Till första programmet

Rättskiparna : Elisabeth Massi Fritz

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Elisabeth Massi Fritz

Avsnitt 2 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Möte med Advokaten Elisabeth Massi Fritz som berättar om sin syrianska bakgrund och varför hon lämnade ett välbetalt arbete som affärsjurist för att jobba med utsatta kvinnor. Hon har gjort avgörande insatser i flera kända mål, ofta i fall som rör våldtäkt eller hedersvåld. Hon biträdde Pelas syster när denna vittnade mot sin pappa och farbror. Numera anses Massi Fritz vara Sveriges mest kända målsägarbiträde.

Ämnen:
Samhällskunskap > Lag och rätt
Ämnesord:
Advokater, Biografi, Hedersrelaterat våld, Juridik, Massi Fritz, Elisabet, Processrätt, Rättsvetenskap, Våld mot kvinnor
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Rättskiparna

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaRättskiparna

Thomas Olsson

Avsnitt 1 av 6

Försvarsadvokaten Thomas Olsson berättar om sin uppväxt, sin karriär och varför han ofta blir besatt av sina fall. Thomas Olsson har företrätt bland andra Tomas Quick, numera Sture Bergvall, och journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaRättskiparna

Elisabeth Massi Fritz

Avsnitt 2 av 6

Advokaten Elisabeth Massi Fritz berättar om sin syrianska bakgrund och varför hon lämnade ett välbetalt arbete som affärsjurist, för att jobba med utsatta kvinnor. Hon har gjort avgörande insatser i flera kända mål. Ofta i fall som rör våldtäkt eller hedersvåld. Hon biträdde Pelas syster när denna vittnade mot sin pappa och farbror.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaRättskiparna

Nils-Eric Schultz

Avsnitt 3 av 6

Nils-Eric Schultz har bland annat blivit känd som åklagare i den stora muthärvan i Göteborg. Han berättar om arbetet på Riksenheten mot korruption, varför mutor sällan upptäcks, hur hans samarbete med polisen ser ut och hur han förbereder sig inför rättegångar.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaRättskiparna

Solveig Wollstad

Avsnitt 4 av 6

Solveig Wollstad blev rikskänd från rättegången mot serieskytten i Malmö, Peter Mangs. Som åklagare jobbar hon nästan uteslutande med grov och organiserad brottslighet. Här berättar hon om sitt arbete, varför hon blev åklagare, och hur serieskjutningarna i Malmö påverkade henne.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaRättskiparna

Mari Heidenborg

Avsnitt 5 av 6

Mari Heidenborg berättar om sitt arbete som domare och chef för Solna tingsrätt. År 2011 dömde hon i det uppmärksammade barnläkarmålet, där en läkare stod åtalad för dråp på ett spädbarn.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaRättskiparna

Kerstin Calissendorff

Avsnitt 6 av 6

Möte med domaren Kerstin Calissendorff. Calissendorff berättar om stora mål hon varit med och avgjort i Högsta domstolen. Kerstin Calissendorff har makt att påverka rättskipningen i hela landet. Vi får bland annat veta hur HD kunde fria pastorn Åke Green, som liknade homosexualitet vid en cancersvulst.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Samiska veckan 2014

Laponias förvaltning med lokalt perspektiv

Åsa Nordin, verksamhetschef för världsarvet Laponia, berättar om Laponia och förutsättningarna som krävdes för att Unesco skulle klassa det som världsarv: samerna och samisk kultur skulle tydligt inkluderas. Inspelat 6 mars på Lars Thomasson-symposiet på Västerbottens museum i Umeå. Arrangör: Vaartoe/Cesam.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Pengar i graven

I Kina måste man ta väl hand om sina döda anförvanter. En försummad själ kan bli en ond ande som ställer till mycket besvär. De rikaste och mest ansedda begravs högst upp på kyrkogården. En gravplats och begravning kan kosta en hel årslön i Kina. Men de fattiga har inte råd att begrava sina döda på kyrkogården, det blir en gravplats uppe i bergen med en enkel, billig gravsten.

Fråga oss