Titta

Türkisch für Anfänger

Türkisch für Anfänger

Om Türkisch für Anfänger

Familjen Schneider-Özturk är tillbaka! Det har gått ett par år sedan Doris och Metin gifte sig och barnen har blivit äldre och är nu unga vuxna. Men det betyder inte att problemen har blivit färre - de har bara ändrat karaktär. Säsong 3.

Till första programmet

Türkisch für Anfänger : Die, in der Opa sich verknallt

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Die, in der Opa sich verknallt

Avsnitt 10 av 16

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Cem kan inte berätta om sin ljusskygga verksamhet och ljuger ihop den ena historien efter den andra. Det hela urartar och Cem blir tvungen att låtsas vara Enrique Iglesias när Lena och hennes kollegor från tidningen ska göra ett skvallerreportage på hotellet där Cem låtsas att han jobbar. Doris har äntligen förstått att hennes far är gammal och behöver hjälp, men det betyder inte att han är för gammal för att ha vårkänslor. Säsong 3. Del 10 av 16.

Ämnen:
Moderna språk > Tyska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Familjer, Fiktiva berättelser, Kulturkonflikter, Kulturmöten, Styvsyskon, Vänskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Gymnasieskola

Alla program i Türkisch für Anfänger

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Sprich los!

Der, die, das

André Gatzke pratar med Lily om ett av de mera utmanande kapitlen i det tyska språket: de bestämda artiklarna der, die, och das. Det visar sig snabbt att det inte finns någon genväg eller knep som man kan använda sig av. Man får helt enkelt lära sig utantill vilka ord som hör ihop med vilken artikel! Lily sätter igång med dagens utmaning. Och som tur är får hon hjälp av befolkningen i Münster.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Doremi auf Deutsch

Pengar till festen

Del 4 av 10. Elsa och Otto försonas och drömmer om en fantastisk fest med pizza i massor och tio dj:ar. Men hur ska de ha råd med det?