Titta

UR Samtiden - 100 års välfärd - och sen då?

UR Samtiden - 100 års välfärd - och sen då?

Om UR Samtiden - 100 års välfärd - och sen då?

Hur pensionerna ser ut säger väldigt mycket om ett samhälle. Med goda tider och genomtänkta, långsiktiga reformer kan resurser byggas upp för att inte bara försörja oss, utan också ge oss ett bra liv när vi blir gamla. Men hur var det när den första stora pensionsreformen kom för hundra år sedan? Hur har vägen varit fram till idag? Och vad kommer hända med oss i en tid där politikerna verkar helt överens om att vi måste jobba mer och längre? Orkar vi ens? Försäkringskassan har samlat några av landets främsta forskare för samtal. Inspelat i januari 2013. Arrangör: Försäkringskassan.

Till första programmet

UR Samtiden - 100 års välfärd - och sen då? : Välfärdsmodeller: Sverige och Europa

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Välfärdsmodeller: Sverige och Europa

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Joakim Palme, sociolog och professor i statskunskap vid Uppsala universitet, berättar vad som utmärker välfärdsmodellen i de nordiska länderna. Han redogör för en rad andra modeller, såsom frivillig modell, statskorporativ modell och grundtrygghetsmodell. I Europa, menar Palme, har vi en slags välfärdskapitalism. Han gör också jämförelser mellan olika europeiska länder och Australien. Inspelat i januari 2013. Arrangör: Försäkringskassan.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Samhällsvetenskap, Sociala frågor, Svenska modellen, Välfärd, Välfärdspolitik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - 100 års välfärd - och sen då?

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Tillit från cell till samhälle

Förändra företag med tillit

Tillit inom företag skapar både bättre samarbeten och affärer. Det menar Miia Paakkanen, forskare i positiv psykologi. Inspelat den 3 november 2015 på Karolinska Institutet, Solna. Arrangör: Stiftelsen Ekskäret och Centrum för social hållbarhet vid Karolinska institutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Mifforadio

Teknik

Inbjudna gäster knackar på hemma hos Balint, Nancy och Fia och pratar om livet och äter något gott.

Fråga oss