Titta

UR Samtiden - Hjärnskadeforum 2013

UR Samtiden - Hjärnskadeforum 2013 : Behov efter skadan

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Behov efter skadan

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Cecilia Röe, professor i medicin och rehabilitering vid Oslo universitetssjukhus, berättar hur man efter den första fasen efter en skada inte kan säga hur det kommer att gå för patienten. En till synes lätt hjärnskada kan ge mycket allvarliga problem i framtiden. Nära 50 procent av alla hjärnskador orsakas av trafik- eller transportolyckor. Trafikskador är de unga vuxnas skador vilket man bör ta med i beräkningen när man planerar rehabilitering. De här patienterna ska leva med sin skada resten av livet, ett liv som måste vara värt att leva, säger Röe. Inspelat i januari 2013. Arrangör: Hjärnskadeförbundet Hjärnkraft och Personskadeförbundet RTP.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa
Ämnesord:
Allmän medicin, Hjärnskador, Medicin, Nervsystemet, Neurologi, Personer med hjärnskador, Rehabilitering
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Hjärnskadeforum 2013

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Unga vuxna-dagarna 2016

Unga vuxna och unga vuxnas identitetsutveckling

Björn Wrangsjö, docent i barn- och ungdomspsykiatri, konstaterar att psykisk ohälsa är ett folkhälsoproblem. Han har studerat två grupper med stora likheter och skillnader. Unga som tillbringar nästan all tid vid datorn och på nätet och unga som ansluter sig till islamistiska rörelser. Här försöker Björn ge en beskrivning av deras livsläge och vad deras sökande går ut på. Föreläsningen avslutas med en frågestund tillsammans med Folkhälsominister Gabriel Wikström och moderator Maria Edlund. Inspelat den 29 januari 2016 på Norra Latin, Stockholm. Arrangör: Andreas Murray & Maria Edlund, Krica och Sapu.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Den magiska handen

Oxytocin kallas ibland för kärlekshormonet. Det frisätts vid mjuk beröring och får oss att njuta. Anna Jönsson, sexibilitycoach, berättar om frigörande tantramassage och professor Kerstin Uvnäs Moberg om oxytocinets betydelse för sexlusten.