Titta

UR Samtiden - Hjärnskadeforum 2013

UR Samtiden - Hjärnskadeforum 2013 : Eftervård i Norden

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Eftervård i Norden

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur ser eftervården ut för hjärnskadade i Danmark och Norge? I Danmark har myndigheterna börjat fråga efter resultat i samband med rehabilitering. I Norge satsar man stora resurser på att förebygga hjärnskador och har startat ett skandinaviskt samarbete som man hoppas ska ge resultat. Med Jörgen Feldbaeck, professor i klinisk neurorehabilitering vid Århus universitet, och Cecilia Röe, professor i medicin och rehabilitering vid Oslo universitetssjukhus. Inspelat i januari 2013. Arrangör: Hjärnskadeförbundet Hjärnkraft och Personskadeförbundet RTP.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa
Ämnesord:
Allmän medicin, Hjärnskador, Medicin, Nervsystemet, Neurologi, Personer med hjärnskador, Rehabilitering
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Hjärnskadeforum 2013

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Att leka Stålmannen 24 timmar om dygnet

I rymden får man reda på hur den mänskliga kroppen fungerar både fysiskt och psykiskt. Astronauten Samantha Christoforetti berättar om sin senaste rymdresa, där hon gör experiment på sig själv för att testa blodet och de mänskliga vävnaderna. Allting samtidigt som hon flyger runt som Stålmannen 24 timmar om dygnet. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

1800-talet - supandets århundrade?

Under 1800-talet var alkohol en del av vardagen men också den period då den svenska nykterhetsrörelsen växte fram.