Titta

Älskade clowner

Älskade clowner

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Älskade clowner

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Varför skrattar vi åt clowner? Visar de våra svagheter på ett komiskt vis? Den första clownen var lille Tich. En dvärg med för stora skor som gjorde succé i det tidiga 1900-talets England. Vi ser en mängd clowner passera revy som; Charlie Chaplin, Buster Keaton, Helan och Halvan och Bröderna Marx med tonvikt på clownen Harpo. 1934 gjorde den stumme Harpo en turné i Sovjet och det blev succé. På 1940-talet införde Jacques Tati något helt nytt med sin lågmälda spelstil. Efter 1968 intar Europas clowner gatorna. De blandar teater, dans och cirkus. Chaplins dotter Victoria har uppträtt i över fyrtio år med sin man Jean-Baptiste Thiérrée och är fortfarande nyskapande.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900
Ämnesord:
Cirkus, Clowner, Historia, Marionetteater, Pantomimteater, Teater
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Att släktforska sig till istiden

Vetenskapsjournalisten Karin Bojs har grävt i sin egen släkts historia. Genom dagens revolutionerande dna-teknik har hon kunnat spåra sina förfäder bakåt ända till istiden. Här berättar hon om jägare, bönder och vikingar, om grottmålningar och om Doggerland som sjönk i havet. Inspelat under Bokmässan den 24 september 2015 på Svenska Mässan i Göteborg. Arrangör: Albert Bonniers förlag.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Skolresan till Förintelsen

En grupp högstadieelever åker till andra världskrigets Polen. En resa som kommer att förändra dem. I Polen mördades omkring tre miljoner judar av nazisterna. När eleverna besöker Treblinka, Majdanek och gettot i Warszawa känns historien otäckt nära.