Titta

Älskade clowner

Älskade clowner

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Älskade clowner

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Varför skrattar vi åt clowner? Visar de våra svagheter på ett komiskt vis? Den första clownen var lille Tich. En dvärg med för stora skor som gjorde succé i det tidiga 1900-talets England. Vi ser en mängd clowner passera revy som; Charlie Chaplin, Buster Keaton, Helan och Halvan och Bröderna Marx med tonvikt på clownen Harpo. 1934 gjorde den stumme Harpo en turné i Sovjet och det blev succé. På 1940-talet införde Jacques Tati något helt nytt med sin lågmälda spelstil. Efter 1968 intar Europas clowner gatorna. De blandar teater, dans och cirkus. Chaplins dotter Victoria har uppträtt i över fyrtio år med sin man Jean-Baptiste Thiérrée och är fortfarande nyskapande.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900
Ämnesord:
Cirkus, Clowner, Historia, Marionetteater, Pantomimteater, Teater
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Barnen som överlevde Förintelsen

Arek Hersch

Arek Hersch har starka minnen av nazismen. Hersch minns tågtransporten till Auschwitz och hur Mengele valde vilka som skulle få leva och vilka som skulle dö i koncentrationslägrets gaskammare. Arek lyckades bli en av dem som skulle komma att överleva. Av hela släkten Hersch som bestod av 21 personer överlevde bara Arek och hans syster. I sin historia berättar Arek om hur det är att förlora sin familj och att det som hände under andra världskriget och nazismen aldrig får upprepas.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Skolresan till Förintelsen

En grupp högstadieelever åker till andra världskrigets Polen. En resa som kommer att förändra dem. I Polen mördades omkring tre miljoner judar av nazisterna. När eleverna besöker Treblinka, Majdanek och gettot i Warszawa känns historien otäckt nära.

Fråga oss