Titta

Älskade clowner

Älskade clowner

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Älskade clowner

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Varför skrattar vi åt clowner? Visar de våra svagheter på ett komiskt vis? Den första clownen var lille Tich. En dvärg med för stora skor som gjorde succé i det tidiga 1900-talets England. Vi ser en mängd clowner passera revy som; Charlie Chaplin, Buster Keaton, Helan och Halvan och Bröderna Marx med tonvikt på clownen Harpo. 1934 gjorde den stumme Harpo en turné i Sovjet och det blev succé. På 1940-talet införde Jacques Tati något helt nytt med sin lågmälda spelstil. Efter 1968 intar Europas clowner gatorna. De blandar teater, dans och cirkus. Chaplins dotter Victoria har uppträtt i över fyrtio år med sin man Jean-Baptiste Thiérrée och är fortfarande nyskapande.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900
Ämnesord:
Cirkus, Clowner, Historia, Marionetteater, Pantomimteater, Teater
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Förintelsens överlevande berättar

Eugenia Göndör - Att växa upp med döden

Polskfödda Eugenia Göndör levde som barn i ett getto. Hon berättar om hur Gestapo ibland sköt ner människor utan anledning. Döden och skottkärror med uppsvällda, döda människokroppar blev vardag. Inspelat av Föreningen Förintelsens Överlevande den 10 maj 2012. Intervjuare: Lucien Brongniart.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Skolresan till Förintelsen

En grupp högstadieelever åker till andra världskrigets Polen. En resa som kommer att förändra dem. I Polen mördades omkring tre miljoner judar av nazisterna. När eleverna besöker Treblinka, Majdanek och gettot i Warszawa känns historien otäckt nära.

Fråga oss