Titta

UR Samtiden - Skolbibliotek 2013

UR Samtiden - Skolbibliotek 2013

Om UR Samtiden - Skolbibliotek 2013

Vilka lagar styr skolbiblioteksverksamheten? Hur har man ett källkritiskt förhållningssätt i en digital värld? Och hur hänger läsande och lärande ihop? En nationell konferens om skolbibliotek och skolbibliotekarier. Inspelat i januari 2013. Originaltitel: Skolbibliotekarie. Arrangör: Skolporten.

Till första programmet

UR Samtiden - Skolbibliotek 2013 : Sociala medier och lärande

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Sociala medier och lärande

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur förändras medielandskapet och lärandet när vi går från trycka till digitala källor? Utifrån exemplen Wikipedia och Facebook berättar Fredrik Hanell, forskare i biblioteks- och informationskunskap vid Lunds universitet, vad sociala medier kan tillföra i lärmiljöer. När det används för att dela information är det också ett redskap för problemlösning och samtidigt socialt identitetsskapande, menar Hanell. Inspelat i januari 2013. Arrangör: Skolporten.

Ämnen:
Information och media, Pedagogiska frågor
Ämnesord:
Pedagogik, Pedagogisk metodik, Sociala medier, Undervisning, Undervisningsmateriel
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Skolbibliotek 2013

Mer högskola & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Kvinnor, krig och flykt

Kvinnan mitt i kriget

Journalisten Terese Cristiansson har skrivit om mamman som vill sälja sin dotter, intervjuat IS-domare och talibankvinnor. I Turkiet, Afghanistan och Pakistan har hon alltid fokuserat på dem som har svagast röst i samhället. Och det är oftast kvinnorna. Här berättar hon om sitt arbete. Inspelat på Lunds universitet den 8 mars 2016. Arrangör: Lunds universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Lars Johan och Wendela, två tidningspionjärer

Lars Johan Hierta startade Aftonbladet år 1830 och startade därmed en ny epok i svensk presshistoria. 1841 anställde han Wendela Hebbe, den första kvinnliga skribenten med fast anställning