Titta

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Om UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Vem är bäst i Sverige på att presentera sin forskning? Efter att nära hundra forskare tävlat runt om i Sverige har det blivit dags för finalen där det ska avgöras vem som är bäst på att på bara några minuter presentera sin forskning. Juryn består av skådespelaren Anna-Lena Brundin, vetenskapsjournalisten Patrik Hadenius och Göran Östlin, professor i astronomi. Inspelat den 4 december 2012 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012 : Biologiska kompasser

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Biologiska kompasser

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Om hur små djur löser stora uppgifter som flygkontroll och navigering med hjälp av mycket små ögon. Marie Dacke, forskare i sinnesbiologi vid Lunds universitet, berättar hur dyngbaggar navigerar. Inspelat i december 2012. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet.

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Djur
Ämnesord:
Bladhorningar, Insekter, Naturvetenskap, Ryggradslösa djur, Sinnen, Skalbaggar, Zoologi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Vårdmiljöns betydelse för hälsan

Vårdmiljöns betydelse för hälsan

Forskaren Helle Wijk berättar om vilka faktorer i vårdmiljön som är viktiga för att vi skall må bra och tillfriskna snabbt. Även de som jobbar i en sjukhusmiljö påverkas av hur det ser ut och sänder signaler patienten. Inspelat december 2013. Arrangör: Göteborgs universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Samma gamla visa i sängen

Många ungdomar ser sex som kravfyllt och styrt av normer och regler. Vi möter Elsa som hade en tidig sexdebut samt Ehsan som fortfarande är oskuld. De berättar om längtan, förväntningar och press.

Fråga oss