Titta

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Om UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Vem är bäst i Sverige på att presentera sin forskning? Efter att nära hundra forskare tävlat runt om i Sverige har det blivit dags för finalen där det ska avgöras vem som är bäst på att på bara några minuter presentera sin forskning. Juryn består av skådespelaren Anna-Lena Brundin, vetenskapsjournalisten Patrik Hadenius och Göran Östlin, professor i astronomi. Inspelat den 4 december 2012 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012 : Vad händer när permafrosten tinar?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Vad händer när permafrosten tinar?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Både natur och människor kommer att påverkas när Arktis blir varmare, men ännu vet inte forskarna exakt hur. Britta Sannel, forskare i naturgeografi vid Stockholms universitet, söker sig till norra Sveriges frusna torvmarker för att undersöka hur permafrosten förändrats över tiden. Inspelat i december 2012. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet.

Ämnen:
Geografi > Polarområdena, Geografi > Risker och hot, Miljö > Klimatförändringar
Ämnesord:
Arktis, Exogena processer, Geofysik, Geologi, Klimatförändringar, Meteorologi, Naturvetenskap, Permafrost, Temperaturförändringar
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2012

Mer högskola & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Rusningen efter Afrikas resurser

Vilka är vinnarna och vilka är förlorarna i den nya kapplöpningen om Afrikas resurser? Är den pågående utvinningen en förlängning av kolonialismen med korruption och miljöfarlig verksamhet som följd - eller pågår en utveckling som gynnar alla medborgare? En debatt med Margaret C Lee, ledande Afrikaforskare, Nnimmo Bassey, Right Livelihood-pristagare 2010 för sina avslöjanden kring den nigerianska oljeindustrin, och Erik Esbjörnsson, Afrikakorrespondent för Dagens Nyheter. Debatten inleds med en kort intervju med Ellen Hillbom, Afrikaforskare. Inspelat den 10 november 2015 på Lunds universitet. Arrangör: Lunds universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Efter aborten

I Kina kan kvinnor tvingas till abort ända upp i 28:e veckan och många plågas av svåra skuldkänslor. Vi besöker ett buddistiskt kloster där man håller dyra ceremonier för att aborterade fosters själar ska få ro. Slår man mynt av kvinnornas smärta och sorg?

Fråga oss