Titta

UR Samtiden - Forskning i väst

UR Samtiden - Forskning i väst

Om UR Samtiden - Forskning i väst

Forskare från Högskolan Väst föreläser om olika ämnen. Inspelat den 7 februari 2013. Arrangör: Högskolan Väst.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskning i väst : En robot som kollega

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

En robot som kollega

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur samarbetar man med en robot? Samarbetet mellan robot och människa i industrin ska vara enkelt, intuitivt och säkert. Gunnar Bolmsjö, professor i robotik, talar om effektiv programmering. Inspelat den 7 februari 2013. Arrangör: Högskolan Väst.

Ämnen:
Teknik > Maskinteknik
Ämnesord:
Industrirobotar, Maskinteknik, Robotteknik, Teknik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskning i väst

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskning i väst

Dejting och våld

Våld i tonårsförhållanden är vanligare än vi tror. En fjärdedel av dejtande ungdomar utsätts för våld; fysiskt, psykiskt eller sexuellt. Nu tar forskarna krafttag för att kartlägga och motverka dejtingvåld. Psykologiforskaren Emma Sorbring berättar.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & teknik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobel Week Dialogue 2015

Den digitala tiden förändrar oss

Sherry Turkle, professor i sociala studier, berättar om sin forskning kring hur vi påverkas av all teknik som omger oss. Hur påverkas barn av föräldrar som sitter med mobiltelefonen vid frukostbordet och inte möter deras blick? Ett problem som Sherry Turkle konstaterar är att tekniken ibland står emellan människor i deras samtal och möten. Inspelat på Svenska mässan, Göteborg, den 9 december 2015. Arrangör: Nobel Media.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Peking på hjul

I det en gång så cykeltäta Peking trängs idag lika många bilar som finns i hela Sverige. Ibland är luftföroreningarna så svåra att flyg får ställas in och motorvägar stängas av. Men nu satsar Peking på att begränsa biltrafiken och bygga ut kollektivtrafiken.

Fråga oss