Titta

Türkisch für Anfänger

Türkisch für Anfänger

Om Türkisch für Anfänger

Familjen Schneider-Özturk är tillbaka! Det har gått ett par år sedan Doris och Metin gifte sig och barnen har blivit äldre och är nu unga vuxna. Men det betyder inte att problemen har blivit färre - de har bara ändrat karaktär. Säsong 3.

Till första programmet

Türkisch für Anfänger : Die mit dem Ghetto-Spezial

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Die mit dem Ghetto-Spezial

Avsnitt 11 av 16

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Cem och Costa har åkt fast för förfalskning av märkeskläder och kan nu få upp till fem år i fängelse. Hur förbereder man sig på en sådan fängelsevistelse? Kathi försöker övertala Lena att de ska skriva en artikel om kriminella utlänningar, men Lena anser att det är att sänka sig till klichéer. Metin hamnar i ett storgräl med sin kusin Errol efter att Metins mor ringt honom och sagt att Metin vill bli av med henne. Morfar Hermi försöker på alla sätt göra sig av med sjukgymnasten som Doris har anlitat. Han vill hellre till ålderdomshemmet. Säsong 3. Del 11 av 16.

Ämnen:
Moderna språk > Tyska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Familjer, Fiktiva berättelser, Kulturkonflikter, Kulturmöten, Styvsyskon, Vänskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Gymnasieskola

Alla program i Türkisch für Anfänger

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta ¡Habla ya!

Tener

Tika och Carl böjer verbet "tener" på stranden. Carl letar sedan reda på personer som han kan använda sina verbkunskaper på. Avslutningsvis blir båda Carl och Tika uppskrämda!

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nouvelles en français facile

2019-02-16

Nyheter direkt från Paris på lätt franska. En kampanj mot homo- och transfobi lanseras i skolor över hela Frankrike. Utrikesministern vill testa att starta lektionerna i skolan en timme senare för att eleverna inte ska vara för morgontrötta. Musik med Minuit, ett syskonpar som är barn till två kända franska musiker.