Titta

UR Samtiden - Klimatforum 2013

UR Samtiden - Klimatforum 2013

Om UR Samtiden - Klimatforum 2013

En dag om klimat och transporter, om tillgänglighet och hälsa. Utmaningen är att hitta lösningar till abrupta globala miljöförändringar, transporter utan klimatgaser. Klimatforum 2013 handlar om vägen fram emot år 2050, då ett koldioxidneutralt samhälle ska nås. Klimatforum 2013 spelades in i mars 2013. Moderator Sharon Jåma och arrangör Naturvårdsverket.

Till första programmet

UR Samtiden - Klimatforum 2013 : Framtidens fordon och drivmedel

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Framtidens fordon och drivmedel

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Jonas Åkerman, miljöstrategisk analytiker, resonerar kring vilka tekniska lösningar som finns i framtiden för bilar, lastbilar, flyg och sjötransporter. De transporter som ökar mest är de internationella. Och det är också de som betalar minst för sina utsläpp. Inspelat i mars 2013. Arrangör: Naturvårdsverket.

Ämnen:
Miljö > Föroreningar och miljögifter, Miljö > Hållbar utveckling
Ämnesord:
Föroreningsfrågor, Miljöfrågor, Miljögifter, Naturvetenskap, Transporter
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Klimatforum 2013

Mer högskola & miljö

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Rework the World

Tema Energi

Ett samtal om olika vägar att på ett hållbart sätt lösa världens energiproblem. Deltagare från bland annat Indien, Bangladesh och Norge. Samtalet leds av Anders Wijkman, vice ordförande för Tällberg Foundation.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - tyg och otyg

Damm dammigare dammigast

Det är inte bara för den som vill ha det rent hemma som damm är ett problem. Vi följer med städerskan Louise Olcén på städrunda på jakt efter damm. En stor del av dammet i våra bostäder kommer från textilier. Men det är inte bara textilfibrer i dammet, i det döljer sig en cocktail av gifter.

Fråga oss