Titta

UR Samtiden - Klimatforum 2013

UR Samtiden - Klimatforum 2013

Om UR Samtiden - Klimatforum 2013

En dag om klimat och transporter, om tillgänglighet och hälsa. Utmaningen är att hitta lösningar till abrupta globala miljöförändringar, transporter utan klimatgaser. Klimatforum 2013 handlar om vägen fram emot år 2050, då ett koldioxidneutralt samhälle ska nås. Klimatforum 2013 spelades in i mars 2013. Moderator Sharon Jåma och arrangör Naturvårdsverket.

Till första programmet

UR Samtiden - Klimatforum 2013 : Framtidens fordon och drivmedel

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Framtidens fordon och drivmedel

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Jonas Åkerman, miljöstrategisk analytiker, resonerar kring vilka tekniska lösningar som finns i framtiden för bilar, lastbilar, flyg och sjötransporter. De transporter som ökar mest är de internationella. Och det är också de som betalar minst för sina utsläpp. Inspelat i mars 2013. Arrangör: Naturvårdsverket.

Ämnen:
Miljö > Föroreningar och miljögifter, Miljö > Hållbar utveckling
Ämnesord:
Föroreningsfrågor, Miljöfrågor, Miljögifter, Naturvetenskap, Transporter
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Klimatforum 2013

Mer högskola & miljö

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Klimatforum 2016

Konsten att konsumera rätt

Hur påverkar egentligen vår konsumtion klimatet? Och hur mäter vi detta? Hanna Brolinson och Joanna Dickinson, båda klimathandläggare Naturvårdsverket, diskuterar här styrmedel för minskat bilresande, hur man ska bygga för att det ska vara nära till service samt rep-avdrag och miljömärkning på pensionssparande. Inspelat på Münchenbryggeriet i Stockholm den 10 februari 2016. Arrangör: Naturvårdsverket.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Peking på hjul

I det en gång så cykeltäta Peking trängs idag lika många bilar som finns i hela Sverige. Ibland är luftföroreningarna så svåra att flyg får ställas in och motorvägar stängas av. Men nu satsar Peking på att begränsa biltrafiken och bygga ut kollektivtrafiken.

Fråga oss