Titta

UR Samtiden - Hett om mat

UR Samtiden - Hett om mat

Om UR Samtiden - Hett om mat

En konferens om aktuella frågor kring mat. Det handlar om förpackningar, hormonstörande ämnen och andra farliga tillsatser. Hur ligger det till med förtroendet för livsmedelsbranschen efter den senaste tidens köttskanadaler och hur skiljer sig våra värderingar kring mat generationer emellan? Inspelat i april 2013. Modrator: Louise Ungerth. Arrangör: Konsumentföreningen Stockholm.

Till första programmet

UR Samtiden - Hett om mat : Myter om maten

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Myter om maten

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

En ny rapport sticker hål på flera seglivade påståenden om vår mat. Rapportförfattaren Minna Hellman berättar om några av de vanligaste missförstånden. Många har till exempel svårt att tro att tomatketchup innehåller fler nyttiga antioxidanter än färska tomater. Inspelat i april 2013. Arrangör: Konsumentföreningen Stockholm.

Ämnen:
Hem- och konsumentkunskap > Mat och hälsa, Kemi > Maten och hälsan
Ämnesord:
Dryck, Livsmedel, Mat, Myter, Nutrition
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Hett om mat

Mer högskola & hem- och konsumentkunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - The conference 2016

Matens framtid

Hur kan vi bättre förstå måltidens psykologi? Charles Spence, professor vid University of Oxford, ger här några exempel på hur teknologi kan förstärka matupplevelsen. Isha Datar, vd New Harvest, berättar om framgångarna med att framställa ägg, kött och mjölk med hjälp av olika sorters celler. Arielle Johnson, forskningschef på restaurangen Noma i Köpenhamn, berättar om samarbetet mellan henne och kockarna för att ta fram och förstärka olika smaker ur olika sorters köksavfall och rester med hjälp av ny teknik, kokkonst, forskningsmetoder och intuition. Inspelat den 17 augusti 2016 på Slagthuset, Malmö. Arrangör: Media Evolution.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Smörgåsbordets uppkomst

Vilka rätter stod på de tidigaste smörgåsborden? Om kändiskocken Gustava Björklund, maten och det dukade bordet under 1800-talet.

Fråga oss