Titta

UR Samtiden - Närmiljö som lärmiljö

UR Samtiden - Närmiljö som lärmiljö

Om UR Samtiden - Närmiljö som lärmiljö

Skolparken, skolträdgården och naturen fungerar alla som ett utmärkt pedagogiskt klassrum med tydliga kopplingar till de flesta undervisningsämnen. Med en genomtänkt utomhuspedagogik blir ofta nya elever synliga och får en chans att visa sina färdigheter, berättar flera av föreläsarna under seminariet. Medverkar gör utomhuspedagogen Torsten Kellander, rektor och lärare från Broholmsskolan i Lidköping samt landskapsarkitekten Anna Lenninger. Inspelat på mässan Nordiska trädgårdar den 12 april 2013. Arrangör: Fritidsodlingens riksorganisation.

Till första programmet

UR Samtiden - Närmiljö som lärmiljö : Då har vi avverkat skogen

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Då har vi avverkat skogen

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur går det att praktiskt genomföra utomhuspedagogik för elever på mellan- och högstadiet? Här berättar tre representanter från Broholmsskolan i Lidköping om sin verksamhet. De vill att den gröna skolmiljön, dit också skogen hör, ska fungera som klassrum. Med noggrann planering har vi lyckats schemalägga uteaktivitet i de flesta ämnen för alla stadier i vår skola, berättar skolans rektor, Marie Pilfalk. Inspelat på mässan Nordiska trädgårdar i april 2013. Arrangör: Fritidsodlingens riksorganisation.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Didaktik och metod
Ämnesord:
Pedagogik, Pedagogisk metodik, Undervisning, Utomhuspedagogik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Närmiljö som lärmiljö

Mer högskola & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Genusmaraton 2016

Unga, jämställdhet och hälsa

Lasse Reinikainen är adjunkt vid Mittuniversitetet och presenterar en undersökning som har gjorts i skolans värld. Undersökningen handlar om jämställdhet och villkoren för de unga i skolan. Inspelat den 18 februari 2016 på Mittuniversitetet i Sundsvall. Arrangör: Mittuniversitetet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Barns sexualitet gör vuxna osäkra

Är det okej att en tvååring onanerar på dagis? Förskolepedagoger efterlyser utbildning och ett gemensamt förhållningssätt. Och en pappa funderar på hur han ska göra för att inte hämma sin dotters sexuella utveckling. RFSU:s frågelåda vittnar om vuxnas funderingar och oro, säger sexualupplysare Maria Bergström.

Fråga oss