Titta

Skarpa streck - satirteckningens historia

Skarpa streck - satirteckningens historia

Om Skarpa streck - satirteckningens historia

Reportageserie från 2013. Den politiska satirteckningen har i alla tider spelat hovnarrens roll - den ifrågasätter vedertagna sanningar, driver med makten och avslöjar kejsarens nya kläder. Men satirteckningen som konstform är i likhet med hela tidningsbranschen hotad och måste idag finna nya former. Vi får ta del av satirteckningens historia och träffar några av dagens mest intressanta tecknare.

Till första programmet

Skarpa streck - satirteckningens historia : Makten

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Makten

Avsnitt 2 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Reportageserie från 2013. Satirtecknare älskar att driva med folket vid makten, men kärleken är inte alltid ömsesidig. De mäktiga gillar sällan att bli förminskade. Det vet tecknarna på den franska satirtidningen Charlie Hebdo som vi träffar dagen för en deadline. Det vet även den anonyma kinesiska tecknaren "Krabban" som blivit svartlistad på internet i Kina, och den sydafrikanska satirtecknaren Zapiro som är indragen i en lång rättsprocess med landets president.

Ämnen:
Bild
Ämnesord:
Charlie Hebdo, Frankrike, Historia, Humor, Karikatyrtecknare, Konst, Konsthistoria, Litteraturvetenskap, Motiv i konsten, Satir, Satir i konsten, Teckningskonst
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Skarpa streck - satirteckningens historia

Mer högskola & bild

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Arkitekturgalan 2015

Utifrån byggherrarnas perpektiv

Hur skapar vi en bättre arkitektur utifrån byggherrarnas perspektiv? Här får vi lyssna till makthavare inom byggbranschen som kommer med kreativa förslag. Medverkande: Sandra Falk, marknadschef på Folkhem, Magnus Källgren, AMF Fastigheter, Caroline Arehult, vd Skanska Fastigheter, Suzana Bossel, kommunikationschef Magnolia bostad och Daniel Markström, arkitekturchef Humlegården. Moderator: Karin Adelsköld. Inspelat den 19 november 2015 på Karolinska institutet, Stockholm. Arrangör: Sveriges arkitekter.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Den moderna staden växer fram

Breda gator, monumentala byggnader och bättre bostadsförhållanden för de fattiga. Vi går på stadsvandring med arkitekturhistorikern Eva Eriksson.

Fråga oss