Titta

Kortfilmsklubben - franska

Kortfilmsklubben - franska

Om Kortfilmsklubben - franska

Kortfilmer på franska tänkta att fungera i språkundervisningen på högstadiet och i gymnasiet. Innehållet varierar, men det handlar först och främst om möten mellan människor; livet, döden, kärlek, konflikter, sex, rätt och fel. Sändes tidigare under titeln Filmklubben.

Till första programmet

Kortfilmsklubben - franska : La detteMaterialDela
 1. Styrelsen har beslutat att dra in
  tjugo sängar på pediatrikavdelningen-

 2. -i enlighet med 2011 års budget.
  Troligen tas de åter i bruk 2012.

 3. Vad gäller omorganisationen kommer vi
  att behöva ha ett möte till.

 4. Det var allt. Några frågor?

 5. Måste nån personal byta avdelning?

 6. Jag vet inte.
  Det bestäms vid nästa möte.

 7. -Vi måste ha personalmöte.
  -Det blir i dag på eftermiddagen.

 8. Då var mötet slut. Jag ställer mig
  solidarisk till alla era initiativ.

 9. Håll mig underrättad.

 10. -Kommer du på mötet?
  -Jag har jobbat i tolv timmar.

 11. Marie har ett sjukt barn.

 12. -Vad är det för fel?
  -Inget allvarligt.

 13. -Jag gör en sammanfattning åt dig.
  -Om du vill, så.

 14. Alla måste dra sitt strå.

 15. -Vad gör du i helgen?
  -Jag vet inte...

 16. -Du, då?
  -Kärleksresa.

 17. -Härligt. Vart då?
  -Det är en överraskning.

 18. -Blir vi klara i veckan?
  -Vi måste.

 19. -Nästa måndag väntar Carvallo.
  -Det blir tufft.

 20. Tjena, killar. Bra eller vad?

 21. Kom, Hassen. Vi måste prata.

 22. Vad är det?

 23. -Jag behöver stålarna i morgon.
  -Så sa vi inte.

 24. Vi har skjutit fram det tre gånger.
  Jag behöver hela summan i morgon.

 25. Det är omöjligt.
  Så här gör vi: hälften i morgon...

 26. Lyssna noga. Du är skyldig mig
  stålar, jag vill inte veta nåt.

 27. Alltså kommer du med dem i morgon
  eftermiddag till Néné. Förstått?

 28. Affärerna går visst bra?

 29. Lätt är det inte.

 30. Jobba på, bara.

 31. Vilken tid åker vi i morgon?

 32. -Vi åker inte.
  -Va?

 33. Du lovade.
  Det var evigheter sen vi reste bort.

 34. -Det går bara inte.
  -Varför inte?

 35. -Förklara åtminstone.
  -Pressa mig inte.

 36. Jag försöker bara förstå. Jag såg
  fram emot resan, och nu dödar du mig.

 37. Visst, jag dödar dig.

 38. Det är fel
  att inte hålla sina löften.

 39. -Ska jag laga auberginerna?
  -Jag är inte hungrig.

 40. -Vad är det, älskling?
  -Släpp mig. Jag är bara inte hungrig.

 41. -Jag oroar mig.
  -Sluta med det, sköt du ditt.

 42. Okej.

 43. Yasmine!

 44. -Du skulle inte röka i sovrummet.
  -Jag kan inte sova.

 45. Det är väl inget argument. Varför
  kan du inte sova? Fram med det nu!

 46. -Har jag sårat dig?
  -Lugn, det har inte med dig att göra.

 47. Jag tänker inte lugna mig! Du går
  ingenstans förrän du har berättat.

 48. Okej. Merguez kom till mig på jobbet.

 49. Han vill att jag betalar
  tillbaka skulden i morgon.

 50. -Okej, vi får ta av våra sparpengar.
  -Det räcker inte.

 51. -Vad är du skyldig?
  -10 000 euro.

 52. 10 000 euro?
  Du sa att du fick låna 5 000.

 53. Eftersom jag sköt upp återbetalningen
  steg det till 10 000.

 54. Vem tar den där langaren sig för?
  Och måste du alltid hamna i knipa?

 55. Ingen bank ville ge mig ett lån. Utan
  honom kunde jag inte starta firman.

 56. Han måste få sina pengar.
  Vad hade du gjort i mitt ställe?

 57. Vad jag hade gjort?

 58. Hör du Merguez! Hallå, Merguez!
  Öppna fönstret, Merguez!

 59. -Vad är det som pågår?
  -Inget, gå och lägg dig. - Merguez!

 60. -Vet du vad klockan är?
  -Håll käften!

 61. Kom till fönstret nu, Merguez!

 62. Vakna nu, Merguez!

 63. Har du blivit galen, Yasmine?

 64. Lyssna noga nu. Den där jävla skulden
  kommer Hassen aldrig att betala av.

 65. Du får aldrig se dina pengar igen.

 66. -God natt, din jävla skurk!
  -Vänta...

 67. -God natt!
  -Yasmine... Så gör man väl inte...

 68. -Vad tog det åt dig?
  -Var hans krav rimligt?

 69. -Det handlar inte om det.
  -Jo.

 70. Sov nu, du är inte skyldig det svinet
  nåt längre. Nu får han ligga sömnlös.

 71. Hör du, Merguez!
  Jag tänker inte heller betala!

 72. Merguez,
  stoppa upp dina pengar i arslet!

 73. Till min far...

 74. Översättning: Petra Vancea
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

La dette

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Fransk kortfilm. Yasmine längtar verkligen efter sin och Hassens romantiska weekendresa. Men när hon kommer hem efter ett tolvtimmarspass på sjukhuset där hon jobbar, får hon veta att resan inte blir av. Hassen har lånat pengar och nu måste han betala tillbaka redan nästa dag. Yasmine blir rosenrasande och när hon slutat skälla på Hassen bestämmer hon sig för att göra något åt saken.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Fiktiva berättelser
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Kortfilmsklubben - franska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Je pourrais être votre grand-mère

En framgångsrik affärsjurist ser en gammal kvinna som sitter och tigger mittemot hans port. Han tycker att liknar hans mormor. En kväll gör han en ny skylt åt henne med texten "Jag kunde vara din mormor". Och det går hem - de förbipasserande börjar skänka henne mer pengar.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Ridicule

Romain ser bra ut - men han har horn på huvudet. Han föddes sådan och har vant sig vid att folk skrattar. Så en dag händer något som förändrar allt.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

L'accordeur

Adrien är en talangfull pianist som försörjer sig som pianostämmare eftersom han inte klarar av pressen att spela inför publik. För att få fler jobb låtsas Adrien att han är blind och får på så sätt också insyn i sina kunders privatliv.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Rencontre

En tjej blir antastad av en kille på tunnelbanan, men en blyg ung man kommer till hennes hjälp. Hon tycker att han verkar charmig och frågar om han vill träffas. Men var det verkligen en tillfällighet att de träffades?

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Haram

Kortfilm på franska. Leila och Mathieu ska gifta sig och Leila behöver bara få ett intyg från sitt konsulat att hon är ogift. De är dock ovilliga att lämna ut det om hon inte gifter sig med en muslim. För att lösa problemet bestämmer sig Mathieu för att konvertera.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Il faut qu'on parle

Adam vill göra slut med flickvännen men vet inte hur han ska bära sig åt. Han övar på flera olika varianter men när han väl träffar henne blir han själv förvånad över vad som hoppar ur munnen på honom.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Schengen

Fransk kortfilm. Det är en obestämd tid och Paris är en delad stad där det krävs visum för att korsa floden Seine. Inès är en av dem som beviljar eller avslår ansökningarna. En kväll råkar hon glömma sitt eget, nödvändiga visum.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

La dette

Fransk kortfilm. När Yasmine kommer hem efter ett tolvtimmarspass på sjukhuset, får hon veta att den efterlängtade weekendresan inte blir av. Hennes pojkvän Hassen har lånat penar och nu måste han betala tillbaka redan nästa dag. Yasmine blir rosenrasande och bestämmer sig för att göra något åt saken.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Baba Noël

Fransk kortfilm. Foued är i Frankrike illegalt. Han jobbar svart på ett bygge, och varje dag när han tar sig mellan jobbet och lägenheten tillsammans med andra papperslösa är han rädd att åka fast. Men en dag kommer en kompis med ett förslag. Det finns nämligen ett jobb där man är osynlig och får bra betalt.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Replique

Fransk kortfilm. Tony ska på audition, det är intagningsprov till dramautbildningen. Hans bästa vän Steven har lovat att följa med och läsa motreplikerna. Men Steven dyker inte upp. Tony bestämmer sig för att aldrig mer prata med Steven, den svikaren.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Premier jour

Fransk kortfilm. Safias dröm går i uppfyllelse när hon efter fem år som polis får jobb på kriminalpolisens högkvarter i Paris. Redan första dagen på jobbet får hon dock problem med en arresterad gangster.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Mr Gaspacho

Fransk kortfilm. Skolavslutningen närmar sig. Tillbakadragna Méline har bara en vecka på sig att få kontakt med killen hon är kär i. Det är svårt men bästa kompisen, figuren Mr Gaspacho, försöker få Méline att våga.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Le monde du petit monde

Fransk kortfilm. En mamma berättar en saga om en prins och en prinsessa för sin lilla dotter. Egentligen handlar det om deras egen familj och om livet, för där det finns prinsar och prinsessor finns det också drakar som hotar allt.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Avec Thelma

Belgisk kortfilm. När flygtrafiken är inställd på grund av ett isländskt vulkanutbrott och Thelmas föräldrar inte kan ta sig hem som planerat blir det pappas bror och hans kille som får rycka ut och lösa situationen. Det blir några intensiva dygn för paret, som inte är vana vid att ha småbarn dygnet runt.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - franska

Le grand bain

Fransk kortfilm. Mia är 30 år, nyskild och arbetslös. Hon flyttar in i en lägenhet i ett stort hyreshus. Hon känner ingen där men det ändras snabbt. En av grannarna kan inte simma och Mia erbjuder sig att lära honom. Mia har nämligen varit tävlingssimmare. Ryktet sprider sig i huset. Att simbassängen är stängd hindrar inte de boende.

Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kortfilmsklubben - tyska

Black hole

Paul har fått en chans man bara får en gång, ett erbjudande om en praktikplats vid FN i New York. Men hans mamma ligger på sjukhus och har inte så långt kvar. Paul vill inte och kan inte lämna henne. Ska den svåra situationen också knäcka förhållandet till Sarah?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nachrichten auf Deutsch

2019-03-16

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Den 1 mars demonstrerade den 16-åriga Greta Thunberg för första gången i Tyskland för ett bättre klimat. Tusentals ungdomar samlades i centrala Hamburg för att ge henne sitt stöd. Enligt skollagen råder dock skolplikt i Tyskland och eleven måste ha ett giltigt skäl för sin frånvaro. Vad händer nu när tusentals elever skolkar skolan för klimatets skull? Programmet avrundar med ett smakprov på Lisas låt "Rebellen".