Titta

Pop och politik - syntolkat

Pop och politik - syntolkat

Om Pop och politik - syntolkat

Den moderna historien presenterad genom ett musikaliskt filter; från rockens födelse på 1950-talet fram till nutid. Hur har popmusiken påverkat samhället och tvärtom? Programledaren Anna Charlotta Gunnarson vänder på perspektiven och lyfter fram popmusiken som den viktiga kulturbärare den är. I Pop och politik är politik ett uttryck för samhällsutvecklingen i stort. Vad kan vi urskilja i backspegeln genom att lyssna på tidstypiska musikaliska uttryck? Och eftersom såväl historia som musikhistoria ofta har berättats av män tar kvinnorna stor plats här. Bland annat berättar Lill-Babs om sina smuggelresor till Östtyskland och Sofia Jannok talar om hur det är att vara artist och same. Bland övriga gäster kan nämnas Alexander Bard, Susanne Ljung och Niklas Strömstedt. Säsong 1.

Till första programmet

Pop och politik - syntolkat : Pionjärer

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Pionjärer

Avsnitt 1 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Anna Charlotta Gunnarson kollar in dem som var först. Gäster är Alexander Bard och Marie Selander. Marie Selander berättar om hur det var att starta ett av de första banden med bara brudar i, mitt i 1960-talets mansdominerade musikervärld. Hon pratar även om det hon kallar "Sahara Hotnights-syndromet". Alexander Bard tycker till om de traditionella makthavarna i musikbranschen; de vita, medelålders, straighta männen. Han anser att deras maktposition nu utmanas av unga, modiga, viljestarka tjejer och bögar. Det enda sättet att skapa kreativ frihet är att ifrågasätta normer, menar han. I sköna arkivbilder får vi bland annat se de första kvinnliga poliserna och taxichaufförerna. Vi gör även ett hopp till 1990-talets ravedebatt och minns klassiska uttalanden från såväl Gudrun Schyman som Gun Hellsvik. Och varför kan egentligen den amerikanska duon Salt'n'Pepa betraktas som pionjärer?

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900, Musik > Musikhistoria, Musik > Populärmusik, Samhällskunskap, Värdegrund > Genus och jämställdhet
Ämnesord:
Jämställdhet, Musik, Musik och samhälle, Musiksociologi
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Pop och politik - syntolkat

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Barnen som överlevde Förintelsen

Martin Kapel

Martin Kapels familj blev under andra världskriget deporterad och tillsammans tog de sig till Krakow. Martin skickades därefter med en så kallad kindertransport från Polen till England. Resten av familjen dödades innan de hade möjlighet att följa efter till London. Martin minns flygräderna mot England och pratar om hur det tyska folket kom att anamma nazismen på så kort tid.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

De finska krigsbarnen

De två finska krigsbarnen Kielo och Pentti skickades till Sverige från Finland under andra världskriget. Mellan 70 000 och 80 000 finska barn delade samma öde. Hur var det att komma ensam till Sverige, och hur har resan påverkat dem som vuxna? För Kielo och Pentti var det en upplevelse i barndomen som satte djupa spår.