Titta

UR Samtiden Tema

UR Samtiden Tema

Om UR Samtiden Tema

Kunskap och vetenskap i nytt sammanhang. Talare och samtal från de dagliga sändningarna i UR Samtiden kopplas samman kring ett tema.

Till första programmet

UR Samtiden Tema : Att synliggöra verkligheten

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Att synliggöra verkligheten

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Bildens betydelse har ökat när vi försöker förstå vår värld. I sociala medier, i dagspress och inom vetenskapen har teknik och digitalisering gjort det möjligt att förmedla och uppleva det som tidigare varit omöjligt. Men bilden har varit viktig i alla tider. Thomas B Larsson, professor i arkeologi, talar om hällristningar och hur dess budskap ska tolkas och förstås. Jana Holsanova, forskare i kognitionsvetenskap, berättar hur analys av ögonrörelser visar hur uppmärksamheten styrs. Professor Anders Ynnerman vid institutionen för vetenskaplig visualisering vid Linköpings universitet visar och går igenom den teknik som idag hjälper forskare att förstå hjärnan bättre.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Människokroppen, Psykologi och filosofi > Psykologi
Ämnesord:
Bildbehandling, Fysiologisk psykologi, Psykologi, Sinnesförnimmelser, Visualisering, Visuell perception
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden Tema

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Nyttan av att tvivla

Varför ska vi vara skeptiska till medicin, vetenskap och media? Hans Rosling berättar hur han med hjälp av faktabaserade undersökningar kan bevisa att mångas världsbild är helt fel. Den norska trollkonstnären Kristine Hjulsted avslöjar sina trolleritrick och hur hon lurar hjärnan för att få en bra show.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Stoppa en kriminell karriär

Hur kan vi förebygga uppkomsten av brottslighet? Kriminologen David Farrington har forskat kring att sätta in insatser tidigt i livet. Nationalekonomen Ingvar Nilsson talar om de samhällskostnader som våldsbrott för med sig.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Hjärndagen 2015

Det lilla barnets hjärna

Vid födseln innehåller barnhjärnan redan de 100 miljarder nervceller som sedan finns med hela livet. Ulrika Ådén, docent vid Karolinska institutet och läkare för nyfödda, berättar om forskningen. Inspelat den 23 oktober 2015 på Chinateatern, Stockholm. Arrangör: Stiftelsen Forskning & Framsteg.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Saga, bloggen och cancern

När Saga Lundin får besked om att hon har cancer bestämmer hon sig för att starta en blogg. Hon vill berätta för vänner och anhöriga vad som händer i hennes liv. Men snart får hon allt fler läsare. Hon skriver bloggen för att kunna läsa om allt hon varit med om och för att visa att hon inte bara är den där sjuka tjejen som har cancer.

Fråga oss