Titta

Le hold-up

Le hold-up

Om Le hold-up

Ett drama i tio delar på enkel franska där vi möter knasiga karaktärer i ett spännande gisslandrama på en bank i Frankrike. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp efter Constantins mammas begravning. Pappa Jean-Luc, som bestämt sig för att ta hand om sonen, tar med honom till Frankrike med intentionen att de ska lära känna varandra. När de gör ett kort besök på banken som fadern äger springer plötsligt tre rånare in. Bankrånet spårar ur och snart är både Constantin och hans far gisslan. En berättelse som med värme och humor berör ämnen som mod, ensamhet, kärlek och gemenskap. För eleverna presenteras en lättrelaterad franska via komiska och tragiska vardagssituationer, korta meningar i presens och ett medvetet bruk av upprepningar.

Till första programmet

Le hold-up : L'opérationMaterialDela
 1. Hjälp!

 2. Hjälp!

 3. -Hjälp!
  -Vad sa du?

 4. -Kan nån hjälpa mig?
  -Jag?

 5. -Kanske...
  -Är du dum, eller?

 6. Nej.

 7. I TIDIGARE AVSNITT:

 8. -Mamma dog.
  -Jag är din far.

 9. -Är alla fransmän idioter? - Snälla?
  -Rör mig inte!

 10. God dag, det här är ett rån!

 11. Finns det nån läkare här?!

 12. BANKRÅNET
  3. OPERATIONEN

 13. Berätta om operationen.

 14. -Det uppstod ett problem.
  -Ett problem?

 15. Jag kan inte.

 16. -Va?!
  -Muhannad är inte läkare.

 17. -Säg att jag inte är läkare.
  -Han kan inte.

 18. -Kom igen, för helvete!
  -Okej, okej.

 19. -Vad behöver du?
  -De vill veta vad du behöver.

 20. -Här. Skriv.
  -En kniv.

 21. -En kniv.
  -Sprit.

 22. -Sprit.
  -En nål.

 23. -En nål.
  -Tråd.

 24. Och tråd.

 25. Du där! Kom hit! Nu på en gång!

 26. -Kan du läsa?
  -Javisst.

 27. Gå och hämta det här till honom.

 28. -Till honom?
  -Ja.

 29. Nej.

 30. Jo, kom igen!

 31. Vi har inget annat.
  Vi har bara den här papperskniven.

 32. Du!

 33. Ge hit!

 34. -Jag kan inte!
  -Va?!

 35. -Jag kan inte.
  -Va?! Vad säger du?

 36. -Han kan inte.
  -Varför?!

 37. -Han är inte läkare.
  -Va?!

 38. Han har bara studerat till sköterska.
  Via en korrespondenskurs.

 39. Det ordnar sig.

 40. Vad sysslar de med där inne?

 41. Stackars människor!
  De måste vara rädda.

 42. -Har du en borrmaskin?
  -En borrmaskin?

 43. Ja, en borrmaskin.

 44. -Du... Du...
  -Vad är det?

 45. -Vi ska försöka.
  -Vad säger du?

 46. -Vi ska försöka.
  -Okej?

 47. -Okej.
  -Det är inte sant?!

 48. -Jo.
  -Herregud...

 49. Operationen tog lång tid.

 50. -Nål och tråd.
  -Va?

 51. Jaha, nål och tråd!

 52. Hej.

 53. Hej!

 54. Sitt kvar!

 55. Är han din pappa?

 56. -Är ni hans pappa?
  -Ja.

 57. -Varför pratar han inte med er?
  -Kanske för att...

 58. Varför pratar ni inte med varandra?
  Varför det? Varför det? Varför det?

 59. -För att han är en idiot!
  -Sätt dig!

 60. Kan du prata?

 61. Berätta om operationen!

 62. -Sax.
  -Sax.

 63. Operationen lyckades.

 64. Tack! Tack! Tack! Tack! Tack!

 65. -Herregud...
  -Tack! Tack! Tack! Tack!

 66. -Kommer han att bli frisk nu?
  -Ursäkta?

 67. -Kommer Napoléon att bli frisk nu?
  -Du vet ju att jag inte talar franska.

 68. Va?

 69. -Och sen?
  -Ja...

 70. Okej, du får gå på toaletten.

 71. Tror du verkligen
  att hon har lust att gå på toa? Idiot!

 72. -Helvete!
  -Är det nån som vet hur man gör?!

 73. Nej, nej, nej...

 74. Nej, nej...

 75. Översättning: Lotta Rossi
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

L'opération

Avsnitt 3 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Nouf-Nouf tror fortfarande att Muhannad är läkare och tvingar honom att operera brodern. Vega tycker att Constantin är modig som trotsade rånarna och försöker på ett väldigt påträngande sätt att bli kompis med honom. Constantin har dock bara ögon för Miss Piggy. När Sophie får värkar och behöver en läkare tittar alla på Muhannad. Del 3 av 10.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Bankrån, Far-sonrelationer, Fiktiva berättelser, Gisslan
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Le hold-up

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La banque du père

Avsnitt 1 av 10

Del 1 av 10. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp och tar med honom till Frankrike. Under ett kort besök på den bank som fadern äger springer plötsligt tre rånare in.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le hold-up

Avsnitt 2 av 10

Del 2 av 10. Rånarna försöker ta sig in i bankvalvet, men det finns ingen nyckel. Napoleon, rånarnas ledare, överfalls plötsligt av Rita och i uppståndelsen avfyras ett skott. Polisen anländer och det hela förvandlas till en gisslansituation.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

L'opération

Avsnitt 3 av 10

Del 3 av 10. Nouf-Nouf tror fortfarande att Muhannad är läkare och tvingar honom att operera brodern. Vega tycker att Constantin är modig som trotsade rånarna och försöker bli kompis med honom. När Sophie får värkar och behöver en läkare tittar alla på Muhannad.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La porte

Avsnitt 4 av 10

Del 4 av 10. Rånarna har upptäckt en hemlig dörr som leder ut till bankens baksida. Dörren är låst och Miss Piggy ger Nouf-Nouf stränga order att hitta nyckeln. Poliserna försöker borra sig in i banken och mitt i allt blir Sophies värkar bara värre.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La clé

Avsnitt 5 av 10

Del 5 av 10. Constantin lyckas hitta nyckeln på Jean-Lucs kontor, men istället för att använda den till att fly tänker han ge den i present till Miss Piggy. Under tiden får Sophie hjälp av Muhannad och Jean-Luc med förlossningen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le rendez-vous

Avsnitt 6 av 10

Del 6 av 10. Constantin har dukat upp en romantisk middag inne på toaletten och tänker ge Miss Piggy nyckeln i en liten ask. Vega är svartsjuk och häller rengöringsmedel i drinkarna. Med Muhannads hjälp lyckas Sophies förlossning.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Les pizzas

Avsnitt 7 av 10

Del 7 av 10. De hungriga rånarna lovar att släppa Rita om de får pizza. Men när Nouf-Nouf kommer till skrubben är Riva inte där. Rånarna inser att det är Jean-Luc som är bankdirektören och försöker tvinga honom att låsa upp bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La lettre

Avsnitt 8 av 10

Del 8 av 10. Rånarna har tagit sig in i bankvalvet och packar nöjt ner pengarna. De bestämmer sig för att spränga bakdörren och att försöka övertala Constantin att stjäla en bil åt dem. I skrubben visar Jean-Luc ett brev för Constantin som förklarar mycket.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le choix

Avsnitt 9 av 10

Del 9 av 10. Nouf-Nouf apterar dynamit på bakdörren. Samtidigt på taket försöker Miss Piggy övertyga Constantin att stjäla Jean-Lucs bil och parkera den på baksidan. Constantin funderar igenom sina alternativ. I ena handen håller han brevet och i andra nyckeln till bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La fuite

Avsnitt 10 av 10

Del 10 av 10. Alla väntar spänt på att Constantin ska komma tillbaka efter att han har stulit bilen. Jean-Luc, som tröttnat på att sitta i skrubben, ålar sig ut. I gryningen dyker Constantin äntligen upp för att visa rånarna var han har gömt flyktbilen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta ¡Pregunta ya!

Identidad catalana

Rivaliteten mellan FC Barcelona och Real Madrid är välkänd. Matcherna de spelar mot varandra kallas för "El Clásico" och de har under många år varit en symbol för hur komplicerat förhållandet mellan Spanien och Katalonien är. Katalonien är en region med eget språk, kultur och traditioner och många katalaner ser sig inte som spanjorer. Tika besöker en grupp som praktiserar den katalanska traditionen "els castells catalans" eller "mänskliga pyramider".

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nouvelles en français facile

2019-04-27

Nyheter direkt från Paris på lätt franska. En av Frankrikes största symboler kyrkan Notre Dame förstördes i en stor brand och fransmännen sörjer. Franska ungdomar läser mycket böcker. Bilal Hassani är Frankrikes representant i Eurovision i Israel.