Titta

Le hold-up

Le hold-up

Om Le hold-up

Ett drama i tio delar på enkel franska där vi möter knasiga karaktärer i ett spännande gisslandrama på en bank i Frankrike. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp efter Constantins mammas begravning. Pappa Jean-Luc, som bestämt sig för att ta hand om sonen, tar med honom till Frankrike med intentionen att de ska lära känna varandra. När de gör ett kort besök på banken som fadern äger springer plötsligt tre rånare in. Bankrånet spårar ur och snart är både Constantin och hans far gisslan. En berättelse som med värme och humor berör ämnen som mod, ensamhet, kärlek och gemenskap. För eleverna presenteras en lättrelaterad franska via komiska och tragiska vardagssituationer, korta meningar i presens och ett medvetet bruk av upprepningar.

Till första programmet

Le hold-up : La porteMaterialDela
 1. Är du klar?

 2. Constantin?

 3. Jag vill visa dig mitt arbete, min bank.

 4. -Här är min bank!
  -God dag, det här är ett rån!

 5. -Är bankdirektören här?
  -Nej.

 6. Då insåg jag
  att jag hade blivit förälskad.

 7. BANKRÅNET
  4. DÖRREN

 8. -Vad ville rånarna?
  -Fly.

 9. Genom den hemliga dörren.

 10. -Titta!
  -Det är en hemlig dörr.

 11. -Va?
  -Ingen mer polis. Vi kan fly.

 12. En hemlig dörr utan poliser utanför.

 13. Stod det inga poliser bakom banken?

 14. -Det var inte speciellt smart.
  -Nej, men...

 15. -Toppen... Och nyckeln?
  -Vilken då?

 16. -Nyckeln till dörren.
  -Jaha...

 17. -Ingen nyckel fungerar.
  -Hitta nyckeln!

 18. De hade ingen nyckel.

 19. -Vill du ha en kaka?
  -Nej!

 20. En kaka?

 21. En kaka?

 22. Vänta. Vänta.

 23. Vänta. Vänta lite. Vänta.

 24. -Doktorn, kom hit.
  -Nej.

 25. Jo, snälla du! Vem annars?

 26. -Vad gör han här?
  -Han är läkare.

 27. -Sjukskötare.
  -Sak samma. Vad heter du?

 28. -Sophie.
  -Vad heter du?

 29. -Muhannad.
  -Sophie - Muhammed.

 30. -Muhannad.
  -Muhammed?

 31. -Muhannad.
  -Det är samma sak. Hjälp Sophie.

 32. Okej.

 33. Vilken är din favoriträtt?

 34. Min favoriträtt är fläsk.

 35. Fläsk är ingen rätt.

 36. -Är du inte muslim?
  -Jo, och vegetarian.

 37. Då kan fläsk inte vara din favoriträtt!

 38. Nej, jag ville bara veta
  om du fortfarande kunde prata.

 39. -Du är galen!
  -Ja.

 40. Vad gör ni här? Följ med!

 41. Här?

 42. Där.

 43. Okej.

 44. Är du dum, eller? Flytta på dig!

 45. -Försvinn, annars skjuter jag!
  -Vad säger de?

 46. "Försvinn, annars skjuter jag!"

 47. -Förstått?!
  -Ja, okej. - Jäklar!

 48. -Berätta om nyckeln till hemliga dörren.
  -Jag trodde att Jean-Luc hade den.

 49. -Hade Jean-Luc nyckeln?
  -Inte riktigt...

 50. -Vad gör du?
  -Inget.

 51. -Bra.
  -Han visste var nyckeln fanns.

 52. -Berätta om din bank.
  -Tyst! Säg inte att det är min bank!

 53. -Vad vill du veta?
  -Berätta om den hemliga dörren.

 54. -Bakdörren? Den är inte hemlig.
  -Är den öppen?

 55. Nej. Jag har en nyckel på mitt kontor.

 56. -Ditt kontor?
  -Ja, i en låda på mitt kontor.

 57. Varför sticker du inte härifrån?
  Varför stannar du?

 58. Det är min bank.
  En kapten överger inte sitt skepp.

 59. -Vad mer vill du veta?
  -Jag vet inte.

 60. Jag är trött. Jag vill sova.

 61. -God natt.
  -God natt.

 62. Översättning: Lotta Rossi
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

La porte

Avsnitt 4 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Rånarna har upptäckt en hemlig dörr som leder ut till bankens baksida. Dörren är låst och Miss Piggy ger Nouf-Nouf stränga order att hitta nyckeln. Constantin hör diskussionen och bestämmer sig för att leta efter nyckeln han också. Poliserna försöker borra sig in i banken och mitt i allt blir Sophies värkar bara värre. Del 4 av 10.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Bankrån, Far-sonrelationer, Fiktiva berättelser, Gisslan
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Le hold-up

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La banque du père

Avsnitt 1 av 10

Del 1 av 10. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp och tar med honom till Frankrike. Under ett kort besök på den bank som fadern äger springer plötsligt tre rånare in.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le hold-up

Avsnitt 2 av 10

Del 2 av 10. Rånarna försöker ta sig in i bankvalvet, men det finns ingen nyckel. Napoleon, rånarnas ledare, överfalls plötsligt av Rita och i uppståndelsen avfyras ett skott. Polisen anländer och det hela förvandlas till en gisslansituation.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

L'opération

Avsnitt 3 av 10

Del 3 av 10. Nouf-Nouf tror fortfarande att Muhannad är läkare och tvingar honom att operera brodern. Vega tycker att Constantin är modig som trotsade rånarna och försöker bli kompis med honom. När Sophie får värkar och behöver en läkare tittar alla på Muhannad.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La porte

Avsnitt 4 av 10

Del 4 av 10. Rånarna har upptäckt en hemlig dörr som leder ut till bankens baksida. Dörren är låst och Miss Piggy ger Nouf-Nouf stränga order att hitta nyckeln. Poliserna försöker borra sig in i banken och mitt i allt blir Sophies värkar bara värre.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La clé

Avsnitt 5 av 10

Del 5 av 10. Constantin lyckas hitta nyckeln på Jean-Lucs kontor, men istället för att använda den till att fly tänker han ge den i present till Miss Piggy. Under tiden får Sophie hjälp av Muhannad och Jean-Luc med förlossningen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le rendez-vous

Avsnitt 6 av 10

Del 6 av 10. Constantin har dukat upp en romantisk middag inne på toaletten och tänker ge Miss Piggy nyckeln i en liten ask. Vega är svartsjuk och häller rengöringsmedel i drinkarna. Med Muhannads hjälp lyckas Sophies förlossning.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Les pizzas

Avsnitt 7 av 10

Del 7 av 10. De hungriga rånarna lovar att släppa Rita om de får pizza. Men när Nouf-Nouf kommer till skrubben är Riva inte där. Rånarna inser att det är Jean-Luc som är bankdirektören och försöker tvinga honom att låsa upp bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La lettre

Avsnitt 8 av 10

Del 8 av 10. Rånarna har tagit sig in i bankvalvet och packar nöjt ner pengarna. De bestämmer sig för att spränga bakdörren och att försöka övertala Constantin att stjäla en bil åt dem. I skrubben visar Jean-Luc ett brev för Constantin som förklarar mycket.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le choix

Avsnitt 9 av 10

Del 9 av 10. Nouf-Nouf apterar dynamit på bakdörren. Samtidigt på taket försöker Miss Piggy övertyga Constantin att stjäla Jean-Lucs bil och parkera den på baksidan. Constantin funderar igenom sina alternativ. I ena handen håller han brevet och i andra nyckeln till bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La fuite

Avsnitt 10 av 10

Del 10 av 10. Alla väntar spänt på att Constantin ska komma tillbaka efter att han har stulit bilen. Jean-Luc, som tröttnat på att sitta i skrubben, ålar sig ut. I gryningen dyker Constantin äntligen upp för att visa rånarna var han har gömt flyktbilen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta ¡Pregunta ya!

Identidad catalana

Rivaliteten mellan FC Barcelona och Real Madrid är välkänd. Matcherna de spelar mot varandra kallas för "El Clásico" och de har under många år varit en symbol för hur komplicerat förhållandet mellan Spanien och Katalonien är. Katalonien är en region med eget språk, kultur och traditioner och många katalaner ser sig inte som spanjorer. Tika besöker en grupp som praktiserar den katalanska traditionen "els castells catalans" eller "mänskliga pyramider".

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nachrichten auf Deutsch Leicht

2019-02-02

Nyheter från Tyskland på mycket lätt tyska. Handbolls-VM 2019 spelades i Tyskland och Danmark. Handboll är en populärt sport bland ungdomar i Tyskland. Hanna, Alessia och Lilli spelar i samma team och berättar om sina intryck. Tyskland och Frankrike undertecknade ett nytt vänskapsavtal som ska stärka samarbetet mellan de båda länderna. Filmen Werk ohne Autor (Never look away) är nominerad till två Oscars i kategorierna bästa foto och bästa icke-engelskspråkiga film. Och ett smakprov på Martin Hallers låt Schön genug.