Titta

Le hold-up

Le hold-up

Om Le hold-up

Ett drama i tio delar på enkel franska där vi möter knasiga karaktärer i ett spännande gisslandrama på en bank i Frankrike. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp efter Constantins mammas begravning. Pappa Jean-Luc, som bestämt sig för att ta hand om sonen, tar med honom till Frankrike med intentionen att de ska lära känna varandra. När de gör ett kort besök på banken som fadern äger springer plötsligt tre rånare in. Bankrånet spårar ur och snart är både Constantin och hans far gisslan. En berättelse som med värme och humor berör ämnen som mod, ensamhet, kärlek och gemenskap. För eleverna presenteras en lättrelaterad franska via komiska och tragiska vardagssituationer, korta meningar i presens och ett medvetet bruk av upprepningar.

Till första programmet

Le hold-up : La cléMaterialDela
 1. Ge mig megafonen.

 2. Nu måste vi vara bestämda.

 3. Ge er! Ni kan inte vinna!

 4. Kom ut! Ge er!

 5. Kom ut! Ge er!

 6. Du...?

 7. Ja?

 8. -Vad har hänt med ditt öga?
  -Inget. Har du hittat nyckeln?

 9. -Nej, alltså nyckeln...
  -Se till att hitta den!

 10. -Sluta!
  -Vi måste sticka härifrån, fattar du?

 11. -Ja, ja, ja. Jag ska hitta nyckeln.
  -Bra.

 12. -Nu! Kom igen!
  -Okej.

 13. I TIDIGARE AVSNITT:

 14. -Här är min bank! Gillar du den?
  -Nej.

 15. -Talar ni inte med varann?
  -Han är en idiot!

 16. God dag, det här är ett rån!

 17. Hjälp!

 18. -Då insåg jag att jag var förälskad.
  -Titta!

 19. De ville fly genom en hemlig dörr.
  De hade ingen nyckel.

 20. Hitta nyckeln!

 21. Jag har nyckeln på mitt kontor.
  Ja, i en låda.

 22. BANKRÅNET
  5. NYCKELN

 23. -Berätta om nyckeln.
  -Den fanns på Jean-Lucs kontor.

 24. Men ingen fick se mig.

 25. Vad gör du?

 26. -Du luktar gott.
  -Hallå?

 27. Passa dörren!

 28. Öppna!

 29. -Vad letar du efter?
  -Håll tyst!

 30. Ge er! Ni kan inte vinna! Kom ut!
  Ge er!

 31. -Ni kan inte vinna! Kom ut!
  -Helvete!

 32. Håll käft!
  En person håller på att föda här!

 33. Håller nån på att föda?
  Är det en förlossning på riktigt?

 34. Kan du vara snäll och hålla käften?

 35. Det måste vara Sophie, en anställd.

 36. -Ja... - Hur går det?
  -Bra, om ni håller käften!

 37. -Javisst. Jag ber om ursäkt.
  -Tack!

 38. -Var är de andra?
  -Jag vet inte.

 39. -Var är de andra?
  -Det struntar vi i!

 40. -Öppna!
  -Nej!

 41. -Jo!
  -Nej!

 42. -Vad ska du med nyckeln till?
  -Det angår dig inte.

 43. Rör er inte! Vad sysslar ni med?

 44. -Vi pussas.
  -Pussas ni?

 45. Det tror jag inte på.

 46. Följ med mig, era små lymlar.

 47. -Varför ville du ha tag i nyckeln?
  -För att få nåt annat i utbyte.

 48. -Vad vill du?
  -Jag har nåt åt dig.

 49. -Vad då?
  -Nyckeln.

 50. Ja, nu kommer vi till den.

 51. Vad vill du?

 52. Kom till toaletten i morgon klockan ett.

 53. -Va? Till toaletten?!
  -Ja, till toaletten.

 54. Du är konstig.

 55. Bra! Du är jätteduktig! Kom igen!

 56. -Vad säger han?
  -Att du är jätteduktig.

 57. -Är det sant?
  -Ja.

 58. -Han säger också att du är jättevacker.
  -Va? Vacker?

 59. Nu?

 60. Det går fint!

 61. Kom hit!

 62. Utmärkt.

 63. -Krysta!
  -Bra jobbat, pappa!

 64. Krysta på!

 65. Översättning: Lotta Rossi
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

La clé

Avsnitt 5 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Constantin lyckas hitta nyckeln på Jean-Lucs kontor, men istället för att använda den till att fly tänker han ge den i present till Miss Piggy. Han berättar att han har något livsviktigt att berätta för henne och ber henne att möta honom på toaletten. Under tiden skriker Sophie av smärtor medan Muhannad och Jean-Luc hjälper henne med förlossningen. Del 5 av 10.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Bankrån, Far-sonrelationer, Fiktiva berättelser, Gisslan
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Le hold-up

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La banque du père

Avsnitt 1 av 10

Del 1 av 10. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp och tar med honom till Frankrike. Under ett kort besök på den bank som fadern äger springer plötsligt tre rånare in.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le hold-up

Avsnitt 2 av 10

Del 2 av 10. Rånarna försöker ta sig in i bankvalvet, men det finns ingen nyckel. Napoleon, rånarnas ledare, överfalls plötsligt av Rita och i uppståndelsen avfyras ett skott. Polisen anländer och det hela förvandlas till en gisslansituation.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

L'opération

Avsnitt 3 av 10

Del 3 av 10. Nouf-Nouf tror fortfarande att Muhannad är läkare och tvingar honom att operera brodern. Vega tycker att Constantin är modig som trotsade rånarna och försöker bli kompis med honom. När Sophie får värkar och behöver en läkare tittar alla på Muhannad.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La porte

Avsnitt 4 av 10

Del 4 av 10. Rånarna har upptäckt en hemlig dörr som leder ut till bankens baksida. Dörren är låst och Miss Piggy ger Nouf-Nouf stränga order att hitta nyckeln. Poliserna försöker borra sig in i banken och mitt i allt blir Sophies värkar bara värre.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La clé

Avsnitt 5 av 10

Del 5 av 10. Constantin lyckas hitta nyckeln på Jean-Lucs kontor, men istället för att använda den till att fly tänker han ge den i present till Miss Piggy. Under tiden får Sophie hjälp av Muhannad och Jean-Luc med förlossningen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le rendez-vous

Avsnitt 6 av 10

Del 6 av 10. Constantin har dukat upp en romantisk middag inne på toaletten och tänker ge Miss Piggy nyckeln i en liten ask. Vega är svartsjuk och häller rengöringsmedel i drinkarna. Med Muhannads hjälp lyckas Sophies förlossning.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Les pizzas

Avsnitt 7 av 10

Del 7 av 10. De hungriga rånarna lovar att släppa Rita om de får pizza. Men när Nouf-Nouf kommer till skrubben är Riva inte där. Rånarna inser att det är Jean-Luc som är bankdirektören och försöker tvinga honom att låsa upp bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La lettre

Avsnitt 8 av 10

Del 8 av 10. Rånarna har tagit sig in i bankvalvet och packar nöjt ner pengarna. De bestämmer sig för att spränga bakdörren och att försöka övertala Constantin att stjäla en bil åt dem. I skrubben visar Jean-Luc ett brev för Constantin som förklarar mycket.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le choix

Avsnitt 9 av 10

Del 9 av 10. Nouf-Nouf apterar dynamit på bakdörren. Samtidigt på taket försöker Miss Piggy övertyga Constantin att stjäla Jean-Lucs bil och parkera den på baksidan. Constantin funderar igenom sina alternativ. I ena handen håller han brevet och i andra nyckeln till bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La fuite

Avsnitt 10 av 10

Del 10 av 10. Alla väntar spänt på att Constantin ska komma tillbaka efter att han har stulit bilen. Jean-Luc, som tröttnat på att sitta i skrubben, ålar sig ut. I gryningen dyker Constantin äntligen upp för att visa rånarna var han har gömt flyktbilen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Alors parle !

Poser des questions

Frågeord: vad, hur många, vilken, var, vem, hur, när och varför. Lisa får i uppdrag att intervjua ett antal okända franska personer för att lista ut vem som är hennes hemliga kompis. När hon lyckats hitta den personen ska de lära känna varandra, och då måste hon både ställa och svara på ännu fler frågor. Fördjupning om det franska kindpussandet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nouvelles en français facile

2019-04-27

Nyheter direkt från Paris på lätt franska. En av Frankrikes största symboler kyrkan Notre Dame förstördes i en stor brand och fransmännen sörjer. Franska ungdomar läser mycket böcker. Bilal Hassani är Frankrikes representant i Eurovision i Israel.