Titta

Le hold-up

Le hold-up

Om Le hold-up

Ett drama i tio delar på enkel franska där vi möter knasiga karaktärer i ett spännande gisslandrama på en bank i Frankrike. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp efter Constantins mammas begravning. Pappa Jean-Luc, som bestämt sig för att ta hand om sonen, tar med honom till Frankrike med intentionen att de ska lära känna varandra. När de gör ett kort besök på banken som fadern äger springer plötsligt tre rånare in. Bankrånet spårar ur och snart är både Constantin och hans far gisslan. En berättelse som med värme och humor berör ämnen som mod, ensamhet, kärlek och gemenskap. För eleverna presenteras en lättrelaterad franska via komiska och tragiska vardagssituationer, korta meningar i presens och ett medvetet bruk av upprepningar.

Till första programmet

Le hold-up : La lettreMaterialDela
 1. -Vad gör du för nåt?
  -Jag bygger mammas och pappas hus.

 2. Längtar du hem? Idiot!

 3. Vad är det nu?
  Ska du börja gråta nu också?

 4. -Jag måste gå på toaletten.
  -Din stora bebis!

 5. I TIDIGARE AVSNITT:

 6. -Jag måste berätta några saker för dig.
  -Min mamma är död.

 7. Du är världens sämsta människa.
  Jag avskyr dig och din jävla skitbank!

 8. -Jag försöker vara romantisk.
  -Jag är rånare, du är gisslan.

 9. Din lilla idiot!

 10. BANKRÅNET
  8. BREVET

 11. -Tog rånarna alla pengarna?
  -Ja.

 12. -Och du blev inlåst i förrådet?
  -Ja, jag blev inlåst med Jean-Luc.

 13. -Res dig.
  -Va?

 14. -Jag tänker tända.
  -Varför det?

 15. Res dig samtidigt som jag.
  Jag räknar till fyra.

 16. -Fyra? Varför inte tre?
  -Eller tre.

 17. -Tre eller fyra?
  -Spelar det nån roll?

 18. -Okej, fyra.
  -Ett, två, tre...

 19. -Tre känns naturligare, eller hur?
  -Okej, tre. Ett, två, tre!

 20. -Och vad gör vi nu?
  -Jag vet inte...

 21. Rånarna greps av panik.

 22. Hjälp! Hjälp! Hjälp! Kom! Kom! Kom!

 23. Titta! Var försiktig!

 24. Vilka är det?

 25. Det är specialstyrkan.

 26. -Det är kört!
  -Nej! Nej! Nej!

 27. Kom igen! Det ordnar sig.

 28. -Vi ska ju sticka, eller hur?
  -Ja.

 29. -Via den hemliga dörren.
  -Men vi har ingen nyckel.

 30. -Men vi har väl dynamit?
  -Ja.

 31. Jaha? Vi behöver en bil, va?

 32. -Ja, vi behöver lite hjälp.
  -Exakt!

 33. -Vad är det här?
  -Ett brev. Ett brev från min mamma.

 34. -Det finns ett brev.
  -Ett vad då?

 35. -Ett brev från din mamma, till mig.
  -Okej. Än sen?

 36. Jag måste berätta en sak för dig.

 37. Kan du läsa brevet för mig?

 38. "Käre Jean-Luc,
  jag vill be dig om förlåtelse."

 39. "Förlåt att jag stack utan att säga nåt.
  Jag älskar dig än."

 40. "Jag ber också om förlåtelse
  för det jag nu ska berätta."

 41. "Du har en son. Han heter Constantin.
  Han har vuxit upp med mig i Sverige."

 42. "Jag ville berätta för dig om
  Constantin, men jag kunde bara inte."

 43. "Och nu är jag sjuk, svårt sjuk.
  Jag kommer snart att dö."

 44. "Kan du ta hand om Constantin
  när jag har dött?"

 45. "Han är en fantastisk kille.
  Jag är verkligen ledsen"-

 46. -"men jag hoppas
  att du förstår. Aurélie."

 47. -Han visste inte att du fanns.
  -Nej.

 48. -Han visste inte att jag fanns.
  -Det var inte hans fel.

 49. -Pappa?
  -Ja?

 50. Tjenare grabben!

 51. -Vad är det som händer?
  -Kom!

 52. Inte du!

 53. Kom hit.

 54. Den här vägen.

 55. Hej! Kom hit!

 56. -Varför gör du det här?
  -För att jag gillar dig.

 57. -Jag trodde att jag var din gisslan.
  -Jag är ledsen.

 58. Kanske...

 59. -Jag är verkligen ledsen...
  -Okej.

 60. Din lustigkurre...

 61. Översättning: Lotta Rossi
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

La lettre

Avsnitt 8 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Rånarna har tagit sig in i bankvalvet och packar nöjt ner pengarna. De bestämmer sig för att spränga bakdörren och att försöka övertala Constantin att stjäla en bil åt dem. I skrubben visar Jean-Luc ett brev för Constantin som han fått från mamma Aurelie. Constantin inser att Jean-Luc inte känt till hans existens förrän nu. Del 8 av 10.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Bankrån, Far-sonrelationer, Fiktiva berättelser, Gisslan
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Le hold-up

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La banque du père

Avsnitt 1 av 10

Del 1 av 10. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp och tar med honom till Frankrike. Under ett kort besök på den bank som fadern äger springer plötsligt tre rånare in.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le hold-up

Avsnitt 2 av 10

Del 2 av 10. Rånarna försöker ta sig in i bankvalvet, men det finns ingen nyckel. Napoleon, rånarnas ledare, överfalls plötsligt av Rita och i uppståndelsen avfyras ett skott. Polisen anländer och det hela förvandlas till en gisslansituation.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

L'opération

Avsnitt 3 av 10

Del 3 av 10. Nouf-Nouf tror fortfarande att Muhannad är läkare och tvingar honom att operera brodern. Vega tycker att Constantin är modig som trotsade rånarna och försöker bli kompis med honom. När Sophie får värkar och behöver en läkare tittar alla på Muhannad.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La porte

Avsnitt 4 av 10

Del 4 av 10. Rånarna har upptäckt en hemlig dörr som leder ut till bankens baksida. Dörren är låst och Miss Piggy ger Nouf-Nouf stränga order att hitta nyckeln. Poliserna försöker borra sig in i banken och mitt i allt blir Sophies värkar bara värre.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La clé

Avsnitt 5 av 10

Del 5 av 10. Constantin lyckas hitta nyckeln på Jean-Lucs kontor, men istället för att använda den till att fly tänker han ge den i present till Miss Piggy. Under tiden får Sophie hjälp av Muhannad och Jean-Luc med förlossningen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le rendez-vous

Avsnitt 6 av 10

Del 6 av 10. Constantin har dukat upp en romantisk middag inne på toaletten och tänker ge Miss Piggy nyckeln i en liten ask. Vega är svartsjuk och häller rengöringsmedel i drinkarna. Med Muhannads hjälp lyckas Sophies förlossning.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Les pizzas

Avsnitt 7 av 10

Del 7 av 10. De hungriga rånarna lovar att släppa Rita om de får pizza. Men när Nouf-Nouf kommer till skrubben är Riva inte där. Rånarna inser att det är Jean-Luc som är bankdirektören och försöker tvinga honom att låsa upp bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La lettre

Avsnitt 8 av 10

Del 8 av 10. Rånarna har tagit sig in i bankvalvet och packar nöjt ner pengarna. De bestämmer sig för att spränga bakdörren och att försöka övertala Constantin att stjäla en bil åt dem. I skrubben visar Jean-Luc ett brev för Constantin som förklarar mycket.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le choix

Avsnitt 9 av 10

Del 9 av 10. Nouf-Nouf apterar dynamit på bakdörren. Samtidigt på taket försöker Miss Piggy övertyga Constantin att stjäla Jean-Lucs bil och parkera den på baksidan. Constantin funderar igenom sina alternativ. I ena handen håller han brevet och i andra nyckeln till bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La fuite

Avsnitt 10 av 10

Del 10 av 10. Alla väntar spänt på att Constantin ska komma tillbaka efter att han har stulit bilen. Jean-Luc, som tröttnat på att sitta i skrubben, ålar sig ut. I gryningen dyker Constantin äntligen upp för att visa rånarna var han har gömt flyktbilen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta ¡Habla ya!

El cuerpo

Programledaren Tika utmanar 14-årige Carl att tala spanska i en vardagssituation. Först får Carl lära sig vad olika kroppsdelar heter på spanska. Sedan ska han måla av tre spansktalande personer utifrån hur de beskriver sitt utseende. Talar Carl tillräckligt mycket spanska för att måla naturtrogna porträtt?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nouvelles en français facile

2019-05-11

Nyheter direkt från Paris på lätt franska. Unga fransmän vill ha en längre pappaledighet. Fotbolls-VM för damer äger rum i Frankrike i sommar. Musik från Emily Loizeau som skrivit en låt till stöd för den franska miljörörelsen.