Titta

Le hold-up

Le hold-up

Om Le hold-up

Ett drama i tio delar på enkel franska där vi möter knasiga karaktärer i ett spännande gisslandrama på en bank i Frankrike. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp efter Constantins mammas begravning. Pappa Jean-Luc, som bestämt sig för att ta hand om sonen, tar med honom till Frankrike med intentionen att de ska lära känna varandra. När de gör ett kort besök på banken som fadern äger springer plötsligt tre rånare in. Bankrånet spårar ur och snart är både Constantin och hans far gisslan. En berättelse som med värme och humor berör ämnen som mod, ensamhet, kärlek och gemenskap. För eleverna presenteras en lättrelaterad franska via komiska och tragiska vardagssituationer, korta meningar i presens och ett medvetet bruk av upprepningar.

Till första programmet

Le hold-up : Le choixMaterialDela
 1. I TIDIGARE AVSNITT:

 2. -Min mamma är död.
  -Din lilla idiot!

 3. Det finns ett brev
  från din mor till mig.

 4. -Han visste inte att jag fanns.
  -Pappa?

 5. Kom!

 6. Jag gillar dig.

 7. -Hitta nyckeln!
  -Sluta!

 8. Varför har du den här nyckeln?
  Vad gör du med den? Nej!

 9. BANKRÅNET
  9. VALET

 10. Så äntligen-

 11. -är du och din käresta
  alldeles ensamma.

 12. -På taket.
  -På taket. Berätta allt nu!

 13. -Det finns inte mycket att säga.
  -Berätta. Jag är polis.

 14. Som ni vill. Hon var snäll mot mig.

 15. -Du är inte speciellt pratsam.
  -Nej.

 16. -Har du inget att säga?
  -Nej.

 17. -Vad vill du prata om?
  -Inget.

 18. Vad vill du göra, då?

 19. -Constantin, vill du hjälpa mig?
  -Hur då?

 20. Med nåt som du är jättebra på.

 21. -Kysstes ni? Säg att ni kysstes!
  -Nej.

 22. -Jaså? Varför inte?
  -Hon behövde min hjälp.

 23. -Med vad då?
  -Ska jag klättra ner för ett rep?

 24. -Ja.
  -Varför det?

 25. Vi behöver din hjälp för att kunna fly.
  Jag behöver din hjälp.

 26. Vi behöver en bil: din pappas bil.

 27. -Sno en bil?! Det är inte sant?!
  -Jo.

 28. -Varför gör du det inte själv?
  -Polisen kan se mig.

 29. Polisen kan se mig också och skjuta!

 30. Vill du inte göra det för min skull?
  Snälla?

 31. Snälla?

 32. Hallå?

 33. Hallå?!

 34. Hallå?!

 35. Hallå?

 36. -Nå, tänker du hjälpa oss?
  -Jag är femton år.

 37. Kan du inte köra bil? Du är väl
  en man? En riktig karl, eller hur?

 38. -Jag antar det...
  -Män kan köra bil.

 39. -Kvinnor kan också köra bil.
  -Du är rolig, du...

 40. Nå, vill du hjälpa mig? Snälla du?

 41. -Okej, jag ska hjälpa dig.
  -Tack.

 42. Gör du det? Vågar du?

 43. -Du klättrar ner.
  -Jag klättrar ner.

 44. -Du tar bilen.
  -Jag tar bilen.

 45. -Du ställer den bakom banken.
  -Är det allt?

 46. Ja, det är allt. Ge dig i väg nu.

 47. -Hur vet ni att allt är klart?
  -Du kommer väl tillbaka?

 48. Javisst.

 49. Vad vackert!

 50. Jävla specialstyrka!
  "Javisst, herr Besserwisser."

 51. Kan du ge mig nåt att dricka?

 52. Tack.

 53. -Hur är det?
  -Bra.

 54. -Du ljuger. Hur är det?
  -Jag måste göra ett val.

 55. -Är det ett svårt val?
  -Jättesvårt.

 56. Hur som helst...

 57. Gör inte som jag.
  Jag har alltid valt fel.

 58. -Okej, jag ska inte göra som du.
  -Nej, gör tvärtom.

 59. Okej. Tack. Hur är det?

 60. Aj! Det är bra. Gå nu.

 61. Otroligt! Du hjälper bankrånarna?!
  Det är verkligen helt otroligt!

 62. Översättning: Lotta Rossi
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Le choix

Avsnitt 9 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Nouf-Nouf apterar dynamit på bakdörren och fäster en stubin vid detonatorn. Samtidigt på taket försöker Miss Piggy övertyga Constantin att stjäla Jean-Lucs bil och parkera den på baksidan. Constantin funderar igenom sina alternativ. I ena handen håller han brevet och i andra nyckeln till bakdörren. Del 9 av 10.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Bankrån, Far-sonrelationer, Fiktiva berättelser, Gisslan
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Le hold-up

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La banque du père

Avsnitt 1 av 10

Del 1 av 10. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp och tar med honom till Frankrike. Under ett kort besök på den bank som fadern äger springer plötsligt tre rånare in.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le hold-up

Avsnitt 2 av 10

Del 2 av 10. Rånarna försöker ta sig in i bankvalvet, men det finns ingen nyckel. Napoleon, rånarnas ledare, överfalls plötsligt av Rita och i uppståndelsen avfyras ett skott. Polisen anländer och det hela förvandlas till en gisslansituation.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

L'opération

Avsnitt 3 av 10

Del 3 av 10. Nouf-Nouf tror fortfarande att Muhannad är läkare och tvingar honom att operera brodern. Vega tycker att Constantin är modig som trotsade rånarna och försöker bli kompis med honom. När Sophie får värkar och behöver en läkare tittar alla på Muhannad.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La porte

Avsnitt 4 av 10

Del 4 av 10. Rånarna har upptäckt en hemlig dörr som leder ut till bankens baksida. Dörren är låst och Miss Piggy ger Nouf-Nouf stränga order att hitta nyckeln. Poliserna försöker borra sig in i banken och mitt i allt blir Sophies värkar bara värre.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La clé

Avsnitt 5 av 10

Del 5 av 10. Constantin lyckas hitta nyckeln på Jean-Lucs kontor, men istället för att använda den till att fly tänker han ge den i present till Miss Piggy. Under tiden får Sophie hjälp av Muhannad och Jean-Luc med förlossningen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le rendez-vous

Avsnitt 6 av 10

Del 6 av 10. Constantin har dukat upp en romantisk middag inne på toaletten och tänker ge Miss Piggy nyckeln i en liten ask. Vega är svartsjuk och häller rengöringsmedel i drinkarna. Med Muhannads hjälp lyckas Sophies förlossning.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Les pizzas

Avsnitt 7 av 10

Del 7 av 10. De hungriga rånarna lovar att släppa Rita om de får pizza. Men när Nouf-Nouf kommer till skrubben är Riva inte där. Rånarna inser att det är Jean-Luc som är bankdirektören och försöker tvinga honom att låsa upp bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La lettre

Avsnitt 8 av 10

Del 8 av 10. Rånarna har tagit sig in i bankvalvet och packar nöjt ner pengarna. De bestämmer sig för att spränga bakdörren och att försöka övertala Constantin att stjäla en bil åt dem. I skrubben visar Jean-Luc ett brev för Constantin som förklarar mycket.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

Le choix

Avsnitt 9 av 10

Del 9 av 10. Nouf-Nouf apterar dynamit på bakdörren. Samtidigt på taket försöker Miss Piggy övertyga Constantin att stjäla Jean-Lucs bil och parkera den på baksidan. Constantin funderar igenom sina alternativ. I ena handen håller han brevet och i andra nyckeln till bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLe hold-up

La fuite

Avsnitt 10 av 10

Del 10 av 10. Alla väntar spänt på att Constantin ska komma tillbaka efter att han har stulit bilen. Jean-Luc, som tröttnat på att sitta i skrubben, ålar sig ut. I gryningen dyker Constantin äntligen upp för att visa rånarna var han har gömt flyktbilen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Alors parle !

Les vêtements

Ord och uttryck för klädesplagg och som man kan ha nytta av i klädaffärer. Lisa och Jonas går till en klädaffär där Jonas utmanar Lisa att hitta kläder i olika stilar som han väljer. När de inte blir nöjda går de istället till ett kostymförråd för att leta vidare. Fördjupning om den franska tvärrandiga sjömanströjan.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nouvelles en français facile

2019-04-13

Nyheter direkt från Paris på lätt franska. De gula västarnas demonstrationer blir allt mer våldsamma och flera städer väljer att förbjuda dem. Fler och fler fransmän köper sina kläder second hand. Musik från RnB-stjärnan Amel Bent.