Titta

Der Bankraub

Der Bankraub

Om Der Bankraub

Ett drama i tio delar på enkel tyska där vi möter knasiga karaktärer i ett spännande gisslandrama på en bank i Tyskland. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp efter Constantins mammas begravning. Pappa Klaus, som bestämt sig för att ta hand om sonen, tar med honom till Tyskland med intentionen att de ska lära känna varandra. När de gör ett kort besök på banken som fadern äger springer plötsligt tre rånare in. Bankrånet spårar ur och snart är både Constantin och hans far gisslan. En berättelse som med värme och humor berör ämnen som mod, ensamhet, kärlek och gemenskap. För eleverna presenteras en lättrelaterad tyska via komiska och tragiska vardagssituationer, korta meningar i presens och ett medvetet bruk av upprepningar.

Till första programmet

Der Bankraub : Die WahlMaterialDela
 1. DETTA HAR HÄNT:

 2. -Min mamma är död.
  -Lille skit!

 3. -Jag fick ett brev från din mamma.
  -Han visste inte att jag fanns.

 4. -Pappa?
  -Kom. - Nej, inte du.

 5. Jag gillar dig. - Leta efter nyckeln!

 6. Sluta!

 7. Vad gör du med nyckeln?

 8. Nej!

 9. BANKRÅNET

 10. Du och din kära
  är alltså äntligen ensamma.

 11. På taket.

 12. -Berätta allt.
  -Det finns inte mycket att säga.

 13. -Du måste. Jag är polisen.
  -Okej. Hon är snäll mot mig.

 14. -Du säger inte mycket.
  -Nej.

 15. -Vill du säga nåt?
  -Nej.

 16. Vad vill du prata om, då?

 17. Du...
  Jag vill att du gör nåt för mig.

 18. Jaha?

 19. Det är en sak du är bra på,
  det vet jag.

 20. -Kysser ni varandra?
  -Nej.

 21. Skit också. Varför inte då?

 22. -Hon vill ha min hjälp.
  -Vad ska du göra, då?

 23. -Ska jag klättra från taket?
  -Ja.

 24. -Varför då?
  -Du måste hjälpa oss, vi måste fly.

 25. -Hur då?
  -Vi behöver en bil.

 26. -Vilken bil då?
  -Din pappas bil.

 27. En bil? Vill hon
  att du ska sno din pappas bil? Nej...

 28. -Varför gör du det inte själv?
  -Polisen kan få syn på mig!

 29. De kan få syn på mig också!
  Kanske skjuter de!

 30. Snälla... För min skull.

 31. Hallå?

 32. Hallå?

 33. Hallå?

 34. Hallå! Hallå!

 35. Hallå! Hallå!

 36. Hjälper du mig?

 37. -Jag är 15 år.
  -Kan du inte köra bil?

 38. -Du är ju en man.
  -Ja, det är jag.

 39. -Män kör bil.
  -Ja.

 40. Och kvinnor kör också bil.

 41. Du är rolig.
  Snälla, du måste köra bilen.

 42. Ja. Jag gör det.

 43. Så du gör det? Du är modig.

 44. -Du klättrar ner.
  -Jag klättrar ner...

 45. Sen hämtar du bilen.

 46. -Sedan parkerar du bilen bakom huset.
  -Är det allt?

 47. Ja, det är allt.

 48. Och när jag är färdig?

 49. Då kommer du tillbaka. Eller hur?

 50. Javisst.

 51. Det var som fan!

 52. Besserwissrar från Berlin...

 53. Du! Hämta lite vatten åt mig!

 54. Tack.

 55. -Hur är det?
  -Bra.

 56. -Du ljuger. Hur är det med dig?
  -Jag måste välja.

 57. -Är det ett svårt val?
  -Ja. Jättesvårt.

 58. Mitt råd: Gör inte som jag.

 59. Vet du varför?
  Jag gör alltid allt fel. Okej?

 60. -Jag ska inte göra som du.
  -Gör tvärtom.

 61. -Vad är det?
  -Det är okej. Gå nu.

 62. Otroligt. Du hjälper rånarna!

 63. Helt otroligt.

 64. Översättning: Anna Fotso Lundberg
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Die Wahl

Avsnitt 9 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Schwein apterar dynamit på bakdörren och fäster en stubin vid detonatorn. Samtidigt på taket försöker Miss Piggy övertyga Constantin att stjäla Klaus bil och parkera den på baksidan. Constantin funderar igenom sina alternativ. I ena handen håller han brevet och i andra nyckeln till bakdörren. Del 9 av 10.

Ämnen:
Moderna språk > Tyska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Banker, Bankrån, Brottslingar, Far-sonrelationer, Fiktiva berättelser, Gisslan, Rån
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Der Bankraub

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Papas Bank

Avsnitt 1 av 10

Del 1 av 10. 15-åriga Constantin har aldrig tidigare träffat sin pappa då denne plötsligt dyker upp och tar med honom till Tyskland. Under ett kort besök på den bank som fadern äger springer plötsligt tre rånare in.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Der Überfall

Avsnitt 2 av 10

Del 2 av 10. Rånarna försöker ta sig in i bankvalvet, men det finns ingen nyckel. Napoleon, rånarnas ledare, överfalls plötsligt av Helga och i uppståndelsen avfyras ett skott. Polisen anländer och det hela förvandlas till en gisslansituation.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Die Operation

Avsnitt 3 av 10

Del 3 av 10. Schwein tror fortfarande att Muhannad är läkare och tvingar honom att operera brodern. Vega tycker att Constantin är modig som trotsade rånarna och försöker bli kompis med honom. När Sophie får värkar och behöver en läkare tittar alla på Muhannad.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Die Tür

Avsnitt 4 av 10

Del 4 av 10. Rånarna har upptäckt en hemlig dörr som leder ut till bankens baksida. Dörren är låst och Miss Piggy ger Schwein stränga order att hitta nyckeln. Poliserna försöker borra sig in i banken och mitt i allt blir Sophies värkar bara värre.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Der Schlüssel

Avsnitt 5 av 10

Del 5 av 10. Constantin lyckas hitta nyckeln på Klaus kontor, men istället för att använda den till att fly tänker han ge den i present till Miss Piggy. Under tiden får Sophie hjälp av Muhannad och Klaus med förlossningen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Das Date

Avsnitt 6 av 10

Del 6 av 10. Constantin har dukat upp en romantisk middag inne på toaletten och tänker ge Miss Piggy nyckeln i en liten ask. Vega är svartsjuk och häller rengöringsmedel i drinkarna. Med Muhannads hjälp lyckas Sophies förlossning.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Die Pizza

Avsnitt 7 av 10

Del 7 av 10. De hungriga rånarna lovar att släppa Helga om de får pizza. Men när Schwein kommer till skrubben är Helga inte där. Rånarna inser att det är Klaus som är bankdirektören och försöker tvinga honom att låsa upp bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Der Brief

Avsnitt 8 av 10

Del 8 av 10. Rånarna har tagit sig in i bankvalvet och packar nöjt ner pengarna. De bestämmer sig för att spränga bakdörren och att försöka övertala Constantin att stjäla en bil åt dem. I skrubben visar Klaus ett brev för Constantin som förklarar mycket.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Die Wahl

Avsnitt 9 av 10

Del 9 av 10. Schwein apterar dynamit på bakdörren. Samtidigt på taket försöker Miss Piggy övertyga Constantin att stjäla Klaus bil. Constantin funderar igenom sina alternativ. I ena handen håller han brevet och i andra nyckeln till bakdörren.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaDer Bankraub

Die Flucht

Avsnitt 10 av 10

Del 10 av 10. Alla väntar spänt på att Constantin ska komma tillbaka efter att han har stulit bilen. Klaus, som tröttnat på att sitta i skrubben, ålar sig ut. I gryningen dyker Constantin äntligen upp för att visa rånarna var han har gömt flyktbilen.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta ¡Pregunta ya!

Crisis económica

Den ekonomiska krisen från 2008 plågar fortfarande Spanien, och speciellt utsatta är ungdomar mellan 19-25 år. Vi möter nittonårige Jordi som söker jobb på dagarna och studerar på kvällarna. Dessutom åker vi till Girona utanför Barcelona där man har skapat en alternativ valuta till euron.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nouvelles en français facile

2019-05-11

Nyheter direkt från Paris på lätt franska. Unga fransmän vill ha en längre pappaledighet. Fotbolls-VM för damer äger rum i Frankrike i sommar. Musik från Emily Loizeau som skrivit en låt till stöd för den franska miljörörelsen.