Titta

Sexbyrån

Sexbyrån

Om Sexbyrån

Varför får tjejer mens? Hur gör man för att visa att man är intresserad av någon? Var får man onanera? Måste man ha sex om man är ihop? Det är några av frågorna i Sexbyrån, en serie om kroppen, kärlek, relationer och sex som i första hand vänder sig till i elever i särskolans högstadie och gymnasium.

Till första programmet

Sexbyrån : Pubertet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Pubertet

Avsnitt 1 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vad händer med kropp och känslor i puberteten? Ebba Jonsson och Zafire Vrba förklarar med hjälp av animationer hur kroppen förändras utanpå och vad som sker inuti när tjejer får mens och killar får spermier. I en dramatisering möter vi Selma som är sist i klassen med att få mens. När den äntligen kommer, på en idrottslektion, blir Selma lycklig. Omklädningsrummet förvandlas till ett discogolv och den första mensen firas med en mensschlager! Att vara nöjd med sig själv är svårt för många i tonåren. Pressen på hur man ska vara och se ut är hård. Vi träffar Mattias som hade tuffa tonår men som nu mår bättre tack vare stöd från omgivningen. Han är stolt för den han är och hur han ser ut. Sedan några år är han med i en modellagentur där alla har en funktionsnedsättning.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sexualkunskap
Ämnesord:
Psykologi, Puberteten, Sexologi, Sexualkunskap, Ungdomspsykologi, Utvecklingspsykologi
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Särskola

Alla program i Sexbyrån

Mer grundskola 7-9 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta 100 frågor om sex

Är det normalt med olika stora bröst?

Psykologen och sexualupplysaren Reyhaneh Ahangaran svarar på frågan: "Jag har olika stora bröst, är det normalt?"

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk till snackar stress

Skönhetsideal

Idealen om hur en tandrad, en midja, en rumpa eller ett ansikte ska se ut kan vara svåra att värja sig emot. Jakten på det perfekta utseendet kan göra att vi svälter oss eller tränar sönder våra kroppar. Vi hör Nawar berätta om en tuff period med alldeles för mycket träning. Psykiatriforskaren Emma Frans ger oss perspektiv på idealen då och nu och berättar om varför vi är svaga för ytliga ideal. Vi ringer upp kändisfotografen Bobby Oduncu och frågar honom om hans digitala drömparadis.

Fråga oss