Titta

Sexbyrån

Sexbyrån

Om Sexbyrån

Varför får tjejer mens? Hur gör man för att visa att man är intresserad av någon? Var får man onanera? Måste man ha sex om man är ihop? Det är några av frågorna i Sexbyrån, en serie om kroppen, kärlek, relationer och sex som i första hand vänder sig till i elever i särskolans högstadie och gymnasium.

Till första programmet

Sexbyrån : Säkrare sex

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Säkrare sex

Avsnitt 4 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur skyddar man sig mot könssjukdomar och graviditet? Programledarna Zafire Vrba och Ebba Jonsson förklarar vad en könssjukdom är, när man riskerar att smittas och de förklarar också hur en tjej kan bli gravid. Med hjälp av animationer visar de exempel på säkrare sex. Hur går en undersökning av könsorganen till? Vi följer med på ett studiebesök på en ungdomsmottagning, där barnmorskan Catharina Lundgren-Idh svarar på frågor. Zafire har kondomskola och visar hur man sätter på en kondom med hjälp av en dildo. I dramatiseringen har Sally och Danny precis kommit från ungdomsmottagningen och deras kompisar är frågvisa och undrar vad de gjort där.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sexualkunskap
Ämnesord:
Sexologi, Sexualkunskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Särskola

Alla program i Sexbyrån

Mer grundskola 7-9 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta 100 frågor om sex

Hur lång tid tar det innan man sprutar?

Sjuksköterskan Matias Garzon svarar på frågan: "Hur lång tid brukar det ta innan man sprutar?"

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk till snackar stress

Framtiden

Vad ska du bli när du blir stor? Om framtidsstress och prestationsångest och att må dåligt av att känna att man hela tiden måste prestera för att bli något. Tilde berättar hur det var att må dåligt på grund av framtidsstress och skolstress. Psykologen Jenny Jägerfeld förklarar varför det är så lätt att oroa sig för framtiden och ger råd om hur man kan minska prestationskraven. Vi ringer också upp 16-årige vloggaren Manfred Erlandsson för att fråga hur hans verklighet egentligen är.