Titta

Sexbyrån

Sexbyrån

Om Sexbyrån

Varför får tjejer mens? Hur gör man för att visa att man är intresserad av någon? Var får man onanera? Måste man ha sex om man är ihop? Det är några av frågorna i Sexbyrån, en serie om kroppen, kärlek, relationer och sex som i första hand vänder sig till i elever i särskolans högstadie och gymnasium.

Till första programmet

Sexbyrån : Säkrare sex

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Säkrare sex

Avsnitt 4 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur skyddar man sig mot könssjukdomar och graviditet? Programledarna Zafire Vrba och Ebba Jonsson förklarar vad en könssjukdom är, när man riskerar att smittas och de förklarar också hur en tjej kan bli gravid. Med hjälp av animationer visar de exempel på säkrare sex. Hur går en undersökning av könsorganen till? Vi följer med på ett studiebesök på en ungdomsmottagning, där barnmorskan Catharina Lundgren-Idh svarar på frågor. Zafire har kondomskola och visar hur man sätter på en kondom med hjälp av en dildo. I dramatiseringen har Sally och Danny precis kommit från ungdomsmottagningen och deras kompisar är frågvisa och undrar vad de gjort där.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sexualkunskap
Ämnesord:
Sexologi, Sexualkunskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Särskola

Alla program i Sexbyrån

Mer grundskola 7-9 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta 100 frågor om sex

Normalt att tjejer har hår på magen?

Psykologen och sexualupplysaren Reyhaneh Ahangaran svarar på frågan: "Är det normalt att tjejer har hår på magen?"

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk till snackar stress

Sociala medier

I sociala medier matas vi med perfekta middagar, snygga outfits och ständiga nyhetsuppdateringar från hela världen. Hur får det oss att må egentligen? Vi träffar Rokibath som mått väldigt dåligt på grund av sociala medier. Antropologen Haris Agic berättar om hur man jämförde sig med varandra under 1800-talet och drar paralleller till dagens selfies. Vi ringer också bloggaren och modellen Lisa Tellbe och ställer frågor om hennes perfekta flöde.

Fråga oss