Titta

Sexbyrån

Sexbyrån

Om Sexbyrån

Varför får tjejer mens? Hur gör man för att visa att man är intresserad av någon? Var får man onanera? Måste man ha sex om man är ihop? Det är några av frågorna i Sexbyrån, en serie om kroppen, kärlek, relationer och sex som i första hand vänder sig till i elever i särskolans högstadie och gymnasium.

Till första programmet

Sexbyrån : Ihop

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Ihop

Avsnitt 5 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vad kan man göra när man dejtar? Vad gör man när man är ihop? Hur visar man uppskattning och hur tar man hänsyn till varandra i en relation? Programledarna Zafire Vrba och Ebba Jonsson ger tips på vad man kan göra när man går på dejt, och panelen delar med sig av sina bästa dejtingtips. Vi träffar Annie och Eddie som blev ihop på en dans för två år sen. De berättar hur det är att vara ihop och vad de gör när de träffas. I dramatiseringen handlar det om att vilja olika saker i ett förhållande och om svartsjuka. Vi möter vi paret Anders och Micke som hamnar i en svartsjukekonflikt.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sexualkunskap
Ämnesord:
Dejting, Parrelationer, Sexologi, Svartsjuka
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Särskola

Alla program i Sexbyrån

Mer grundskola 7-9 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta 100 frågor om sex

Hur frågar man om någon vill ha sex?

Psykologen och sexualupplysaren Reyhaneh Ahangaran svarar på frågan: "Hur kan man fråga om någon vill ha sex med en?"

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk till snackar stress

Könsroller

I vårt samhälle finns vissa normer som bidrar till könsroller som handlar om hur killar och tjejer "ska" vara. Vi träffar Emin som ända sedan dagis har känt att han inte hör hemma i en typisk manlig roll. Han började sminka sig på högstadiet och när han kom ut i arbetslivet stötte han på diskriminering. Varför finns normer och kommer vi någonsin kunna bryta dem? Antropologen Haris Agic svarar på det.

Fråga oss