Titta

Sexbyrån

Sexbyrån

Om Sexbyrån

Varför får tjejer mens? Hur gör man för att visa att man är intresserad av någon? Var får man onanera? Måste man ha sex om man är ihop? Det är några av frågorna i Sexbyrån, en serie om kroppen, kärlek, relationer och sex som i första hand vänder sig till i elever i särskolans högstadie och gymnasium.

Till första programmet

Sexbyrån : Ihop

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Ihop

Avsnitt 5 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vad kan man göra när man dejtar? Vad gör man när man är ihop? Hur visar man uppskattning och hur tar man hänsyn till varandra i en relation? Programledarna Zafire Vrba och Ebba Jonsson ger tips på vad man kan göra när man går på dejt, och panelen delar med sig av sina bästa dejtingtips. Vi träffar Annie och Eddie som blev ihop på en dans för två år sen. De berättar hur det är att vara ihop och vad de gör när de träffas. I dramatiseringen handlar det om att vilja olika saker i ett förhållande och om svartsjuka. Vi möter vi paret Anders och Micke som hamnar i en svartsjukekonflikt.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sexualkunskap
Ämnesord:
Dejting, Parrelationer, Sexologi, Svartsjuka
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Särskola

Alla program i Sexbyrån

Mer grundskola 7-9 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta 100 frågor om sex

Hur kan man introducera kondom?

Sjuksköterskan Matias Garzon svarar på frågan: "Hur kan jag på ett schysst sätt introducera kondom?"

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk till snackar stress

Panikångest

Panikångest kan beskrivas som starka känslor av rädsla och oro som kommer plötsligt. En som vet precis hur läskigt det kan kännas är Per. Vi träffar också vloggaren och youtubern Therese Lindgren som är en stor förebild för många. Hon har haft panikångest i flera år och har fått hjälp av KBT, kognitiv beteendeterapi. Men vad är egentligen panikångest? Kan man dö av panikångest? Psykologen Jenny Jägerfeld svarar och lugnar.