Titta

UR Samtiden - Facket, kvinnan och världen

UR Samtiden - Facket, kvinnan och världen

Om UR Samtiden - Facket, kvinnan och världen

Kvinnorna i de första kvinnliga internationella fackliga konferenserna, runt 1919, där också flera svenskor var med, trodde starkt på att de hade skapat en ny plattform för kvinnor och systerskap. Det kvinnliga perspektivet har alltid varit en del av arbetarrörelsen, men kvinnan har fått kämpa för att få plats. Några av världens ledande genus- och jämställdhetsforskare som Yevette Richards Jordan, Dorothy Sue Cobble och Suzanne Margaret Fanow talar om denna del av kvinnans kamp för lika rättigheter på arbetet, i samhället och i hemmet, såväl ekonomiskt som juridiskt. Workshopen Feminism in international labour organizations spelades in den 18 juni 2013. Arrangör: Arbetarrörelsens arkiv och bibliotek.

Till första programmet

UR Samtiden - Facket, kvinnan och världen : Diskad - facket på krogen och andra ställen

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Diskad - facket på krogen och andra ställen

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Kvinnorna i två tidiga internationella fackliga konferenser - runt 1919, där också flera svenskor var med - trodde starkt på att de hade skapat en ny plattform för kvinnor och systerskap. Dorothy Sue Cobble är professor i facklig historia vid Rutger university i USA. Hon kallar dessa rörelser för arbetarfeminism, "labor feminism". Hon talar om framväxten av kvinnliga samhällsrättigheter, men också om framväxten av ett mer jämlikt ekonomiskt och juridiskt system. Workshopen Feminism in international labour organizations spelades in i juni 2013. Arrangör: Arbetarrörelsens arkiv och bibliotek.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900, Samhällskunskap > Arbetsmarknad och arbetsliv
Ämnesord:
1910-talet, Arbete, Arbetsmarknad, Kvinnor i fackföreningsrörelsen, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Facket, kvinnan och världen

Mer högskola & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Humanist- och teologdagarna 2016

Pärlor och pirater

Stefan Eklöf Amirell har studerat hur pirater i Sydostasien bedrev sjöröveri under kolonialmakterna Spanien och senare USA och hur kolonisatörerna hanterade konflikterna. Här berättar han om en av de mest ökända piraterna, Jikiri, som härjade i södra Filippinerna i början på 1900-talet. Vilka paralleller kan man dra till dagens konflikter, och vad lever kvar idag? Inspelat den 8 april 2016 på Lunds universitet. Arrangör: Humanistiska och teologiska fakulteterna vid Lunds universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Uppfinningen Sverige

Vad innebär det att vara svensk? Om tre diktare som var med och skapade idén om en svensk identitet under 1800-talet.

Fråga oss