Titta

UR Samtiden - Nanopartiklar i miljön

UR Samtiden - Nanopartiklar i miljön : Nanopartiklar i miljön

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Nanopartiklar i miljön

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

De små nanopartiklarna finns numera i många produkter i vår vardag. Men vad är egentligen nanopartiklar, och vilka risker finns när nanopartiklarna kommer ut i miljön? Kemisten Caroline Jonsson ger en introduktion till nanopartiklar och berättar om aktuell miljöforskning. Inspelat 16 maj 2013. Arrangör: Göteborgs universitet.

Ämnen:
Kemi > Kemikalier i hem och samhälle, Miljö
Ämnesord:
Materiallära, Miljöfrågor, Nanoteknik, Naturvetenskap, Teknik
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & kemi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobelföreläsningar 2016

Bernard Feringa, kemi

Bernard Feringa är en av tre mottagare av 2016 års Nobelpris i kemi. Här berättar Feringa om hur han var först med att utveckla en molekylär motor. 1999 fick han ett molekylärt rotorblad att kontinuerligt snurra åt ett och samma håll. Med hjälp av molekylära motorer har Feringa bland annat designat en nanobil och fått rotation på en glasstav som är 10 000 gånger större än själva motorn. Inspelat den 8 december 2016 på Stockholms universitet. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobelföreläsningar 2016

Sir J Fraser Stoddart, kemi

Sir J Fraser Stoddart är en av 2016 års Nobelpristagare i kemi. Tillsammans med Jean-Pierre Sauvage och Bernard L Feringa har han utvecklat molekylära maskiner som är tusen gånger tunnare än ett hårstrå. Här berättar Stoddart om sin forskning. Inspelat den 8 december 2016 på Stockholms universitet. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Fråga oss