Titta

UR Samtiden - Världsvattendagen 2013

UR Samtiden - Världsvattendagen 2013

Om UR Samtiden - Världsvattendagen 2013

En rad korta föredrag med forskare på Stockholms universitet som alla cirkulerar kring ämnet vatten. Inspelat på Världsvattendagen den 22 mars 2013. Arrangör: Stockholms universitet.

Till första programmet

UR Samtiden - Världsvattendagen 2013 : Artificiell fotosyntes

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Artificiell fotosyntes

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I dag har vi hyfsat effektiva solceller, men solenergin måste också lagras, från dag till natt eller från sommar till vinter. En lösning kan vara att härma naturens fotosyntes, menar kemisten Björn Åkermark. Här berättar han om försök att återskapa denna komplexa process. Inspelat 22 mars 2013. Arrangör: Stockholms universitet.

Ämnen:
Kemi > Kemiska processer i naturen > Fotosyntes och förbränning, Miljö > Energiförsörjning
Ämnesord:
Botanik, Energiförsörjning, Fotosyntesen, Naturvetenskap, Solenergi, Teknik, Växtfysiologi
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i UR Samtiden - Världsvattendagen 2013

Mer gymnasieskola & kemi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Grym kemi - teckenspråkstolkat

Njutning

Vad är njutning och hur fungerar våra belöningssystem, dopamin och oxytocin? Varför njuter vissa av att utsätta sig för risker? Programledaren Brita Zackari och kemiprofessor Ulf Ellervik undersöker vad njutning är. De besöker bland annat en chokladfabrik och träffar Martin Agerstig från Rackartygarna som tävlar i så kallat "dödshopp". Vi får också lära oss om varför den första tuggan på en ostmacka alltid är den godaste.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Grym kemi - teckenspråkstolkat

Träning

Kan man bli beroende av träning? Är det lättare att bygga muskler om man dricker proteinshakes och vad händer i kroppen vid intag av anabola steroider? Programledaren Brita Zackari och kemiprofessor Ulf Ellervik undersöker temat träning. De testar höghöjdsträning med OS-simmaren Michelle Coleman och spelar pingis på motsvarande 20 meters djup i världens bäst utrustade högtryckskammare. Vi får veta varför lightprodukter gör oss mer sötsugna och om endorfiner som bildas i kroppen vid träning och fungerar som morfin.

Fråga oss