Titta

Retorikmatchen - final

Retorikmatchen - final

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Retorikmatchen - final

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vilka av landets sjätteklassare har bäst retoriska förmågor? Av de 35 klasser som varit med från start i radiotävlingen Retorikmatchen, möts nu Engelska skolan i Gävle och Utsäljeskolan i Huddinge i den stora finalen. De ska tävla i momenten ordjakten, smädestalet och debatt. Det gäller att vara snabb i tanken under ordjakten, att klassen har hittat ett finurligt sätt att retas i smädestalet och att de formulerat vassa argument i debatten. På plats finns också artisten Oscar Zia som framför en av sina låtar. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Clara Henry. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Ämnen:
Svenska > Muntlig framställning och retorik
Ämnesord:
Retorik, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Retorikmatchen 2015

Bronsmatch

I bronsmatchen ställs Abrahamsbergsskolan i Stockholm mot Svartbjörnsbyns skola i Boden. Genom att tävla i att hålla ett hyllningstal till sängen och övertyga stadens rikaste person om att donera pengar till klassens projekt efter ett möte i en hiss kommer det att avgöras vilken skola som tar hem den hedrande tredjeplatsen i Retorikmatchen 2015.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnradions bokpris

Landet bortom brunnen

Barnjuryn diskuterar den nominerade boken "Landet bortom brunnen" av Douglas Foley. Den handlar om Alva och hennes lillebror. Tre mobbare hotar att göra Alvas lillebror illa. Hennes mamma är död och pappan har gift om sig för snabbt och snart ska hon få ett nytt syskon. Alva är så förtvivlad att hon nästan inte vill leva. Hon och hennes lillebror faller ner i en brunn och hamnar i en okänd värld där Alva tvingas möta sin skräck.