Titta

Retorikmatchen - final

Retorikmatchen - final

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Retorikmatchen - final

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vilka av landets sjätteklassare har bäst retoriska förmågor? Av de 35 klasser som varit med från start i radiotävlingen Retorikmatchen, möts nu Engelska skolan i Gävle och Utsäljeskolan i Huddinge i den stora finalen. De ska tävla i momenten ordjakten, smädestalet och debatt. Det gäller att vara snabb i tanken under ordjakten, att klassen har hittat ett finurligt sätt att retas i smädestalet och att de formulerat vassa argument i debatten. På plats finns också artisten Oscar Zia som framför en av sina låtar. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Clara Henry. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Ämnen:
Svenska > Muntlig framställning och retorik
Ämnesord:
Retorik, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Retorikmatchen 2016

Kvartsfinal 3

I den tredje kvartsfinalen ställs Helenelundsskolan i Sollentuna mot Laggarbergs skola i Timrå. De tävlande retorikerna kommer att få duellera med ord och försöka överglänsa varandra i ett hyllningstal. Vilket lag vet mest om etos, logos och patos? Det blir en tuff tävling där enbart de mest vältaliga retorikerna tar sig till semifinal.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skeppet Cambria

Resande i första klass

Året är 1845. Ombord på skeppet The Cambria finns Frederick Douglass, förrymd slav och människorättskämpe. Han reser under falskt namn. Matilda hälsar på i hans hytt och får syn på en bok som handlar om slaveri. Matildas pappa som är slavägare kommer in i hytten. Han är inte förtjust i att Matilda blivit vän med "mr Johnson" och ser till att få den svarte mannen att flyttas från första klass. Radiodrama för barn om slaveri, rasism och människorätt.

Fråga oss