Titta

Retorikmatchen - final

Retorikmatchen - final

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Retorikmatchen - final

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vilka av landets sjätteklassare har bäst retoriska förmågor? Av de 35 klasser som varit med från start i radiotävlingen Retorikmatchen, möts nu Engelska skolan i Gävle och Utsäljeskolan i Huddinge i den stora finalen. De ska tävla i momenten ordjakten, smädestalet och debatt. Det gäller att vara snabb i tanken under ordjakten, att klassen har hittat ett finurligt sätt att retas i smädestalet och att de formulerat vassa argument i debatten. På plats finns också artisten Oscar Zia som framför en av sina låtar. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Clara Henry. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Ämnen:
Svenska > Muntlig framställning och retorik
Ämnesord:
Retorik, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsmysteriet - syntolkat

Mysteriet med de halshuggna rosorna

Vem var det som halshögg rosorna? Laget Mästarna tänker försöka lösa mysteriet på slottet. Bland spindelväv och gammal bråte i slottets mörka källare ska de samla ledtrådar genom att klara två utmaningar. Dessutom går det på tid. Kommer de att hinna? Och vem är skuggfiguren som förföljer dem? Utmaningarna utgår från läsförståelsestrategierna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skeppet Cambria

Albatrossen

I ett sovrum någonstans i Sverige ligger Leanna tyst. Colette och hennes dotter Ailis vakar över henne. Kanske kan Leanna höra deras berättelse om frihetskämpen Frederick Douglass som också reste över havet för att söka asyl. Douglass avslöjas av Cecily, som beundrar honom och vill att han ska hålla tal. Istället sätts han i en cell ombord. Kapten Judkins börjar undra om han har gjort rätt som fängslat Douglass. Radiodrama för barn om slaveri, rasism och människorätt.

Fråga oss