Titta

Retorikmatchen - final

Retorikmatchen - final

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Retorikmatchen - final

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vilka av landets sjätteklassare har bäst retoriska förmågor? Av de 35 klasser som varit med från start i radiotävlingen Retorikmatchen, möts nu Engelska skolan i Gävle och Utsäljeskolan i Huddinge i den stora finalen. De ska tävla i momenten ordjakten, smädestalet och debatt. Det gäller att vara snabb i tanken under ordjakten, att klassen har hittat ett finurligt sätt att retas i smädestalet och att de formulerat vassa argument i debatten. På plats finns också artisten Oscar Zia som framför en av sina låtar. Domare: Elinor Falkman. Bisittare: Clara Henry. Programledare: Gurgin Bakircioglu.

Ämnen:
Svenska > Muntlig framställning och retorik
Ämnesord:
Retorik, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsmysteriet - teckenspråkstolkat

Mysteriet med det länsade lönnfacket

Vem länsade lönnfacket? Laget Virvelvindarna tänker försöka lösa mysteriet på slottet. Bland spindelväv och gammal bråte i slottets mörka källare ska de samla ledtrådar genom att klara två utmaningar. Dessutom går det på tid. Kommer de att hinna? Och vem är skuggfiguren som förföljer dem? Utmaningarna utgår från läsförståelsestrategierna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Världens bästa berättelser

Kung Markatta och Vålnaden

Den odödliga apan Kung Markatta kan utföra stordåd. Tillsammans med den grislika Nasse reser han västerut som beskyddare till en ung munk på jakt efter Buddhas heliga skrifter. Det blir en farofylld färd och sällskapet får hjälpa Vålnaden att återfå sitt liv och sitt rike. Berättelsen finns med i Färden till Västern från 1500-talet, en av Kinas mest lästa böcker. Denna i Asien välkända historia återfinns i många berättelser i dagens populärkultur.