Titta

UR Samtiden - Kreativa miljöer

UR Samtiden - Kreativa miljöer

Om UR Samtiden - Kreativa miljöer

Vad är det som gör att en miljö är kreativ? Vilka är förutsättningarna för att idéer uppstår och utvecklas till något samhällsnyttigt? Reflektioner och exempel från olika forskarmiljöer och perioder. Inspelat 11 september 2013. Arrangörer: Kungl. fysiografiska sällskapet och Hjärntrusten i Lund.

Till första programmet

UR Samtiden - Kreativa miljöer : Växthus för idéer

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Växthus för idéer

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Charlotte Lorentz Hjort är vd för Krinova Science park i Kristianstad - en brygga mellan forskning och näringsliv. Hon berättar om verksamheten, som har som mål att ge mötesplatser och verktyg för forskare som vill utveckla sina idéer. Inspelat 11 september 2013. Arrangörer: Kungl. Fysiografiska sällskapet och Hjärntrusten i Lund.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Skola och samhälle, Samhällskunskap > Arbetsmarknad och arbetsliv > Företagande och entreprenörskap
Ämnesord:
Forsknings- och utvecklingsverksamhet, Forskningsorganisation, Högskolor, Innovationsledning, Samarbete mellan högskola och näringsliv, Undervisning, Vetenskaplig verksamhet
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Kreativa miljöer

Mer högskola & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Entreprenöriellt lärande 2015

Entreprenöriellt lärande och lärarstöd

Samtal mellan Mikael Björk, Centrum för Akademiskt Lärarskap (AKL) och före detta studenterna på Malmö högskola, Jessica Droppe, Ellen Spens och Petra Leube, om vad det innebär med lärarstöd inom entreprenöriellt lärande och hur man ger detta på bästa sätt. Hur applicerades kunskaperna på yrkesrollen efter utbildningen? Moderator: Per Dahlbeck, universitetsadjunkt. Inspelat den 19 oktober 2015 i Orkanen på Malmö högskola. Arrangör: Malmö högskola.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Barns sexualitet gör vuxna osäkra

Är det okej att en tvååring onanerar på dagis? Förskolepedagoger efterlyser utbildning och ett gemensamt förhållningssätt. Och en pappa funderar på hur han ska göra för att inte hämma sin dotters sexuella utveckling. RFSU:s frågelåda vittnar om vuxnas funderingar och oro, säger sexualupplysare Maria Bergström.

Fråga oss