Titta

UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013

UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013

Om UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013

Det är farligt att leva i en värld utan att veta hur den är förskaffad säger Martin Rundqvist, ordförande i föreningen Vetenskap och folkbildning. De flesta besökare på skeptikerkongressen tycker att man ska tänka kritiskt och vara öppen för att saker och ting kanske inte alltid är som de verkar eller någon påstår. Under två dagar samlas skeptiker från hela världen för att visa upp exempel på bland annat tvivelaktiga skolmaterial, avslöjande av kvacksalvare och media. Inspelat 23-24 augusti 2013. Arrangör: Vetenskap och folkbildning.

Till första programmet

UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013 : Är cargokult vetenskap?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Är cargokult vetenskap?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur fungerar psykologi på oss människor och vad lär vi oss av psykologi? Den polska psykologen Tomasz Witkowzki berättar om hur trosföreställningar som går under namnet cargokult smugit sin in i samhällsvetenskapliga studier. Inspelat i augusti 2013. Arrangör: Vetenskap och folkbildning.

Ämnen:
Psykologi och filosofi
Ämnesord:
Filosofi, Kunskapsteori, Samhällsvetenskaplig forskning, Tvivel
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013

Mer högskola & psykologi och filosofi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Tillit från cell till samhälle

Den svala svenska tilliten

Lars Trägårdh, professor i historia, berättar om Sverige, svenskar och tillit. Han presenterar lite av forskningen kring hur strukturer och tillit fungerar här. Inspelat den 3 november 2015 på Karolinska institutet i Solna. Arrangör: Stiftelsen Ekskäret och Centrum för social hållbarhet vid Karolinska institutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - rasism

Rasismens orsaker

Bildningsbyrån tar oss med på en resa till London, där vi tittar närmare på kolonialismens historia och det mänskliga psyket. Vi försöker ta reda på varför rasism i olika former uppstår. En del forskare menar att vi kan finna förklaringar i psykologiska mekanismer medan andra menar att det är viktigt att utforska orsakerna på ett politiskt plan.

Fråga oss