Titta

UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013

UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013

Om UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013

Det är farligt att leva i en värld utan att veta hur den är förskaffad säger Martin Rundqvist, ordförande i föreningen Vetenskap och folkbildning. De flesta besökare på skeptikerkongressen tycker att man ska tänka kritiskt och vara öppen för att saker och ting kanske inte alltid är som de verkar eller någon påstår. Under två dagar samlas skeptiker från hela världen för att visa upp exempel på bland annat tvivelaktiga skolmaterial, avslöjande av kvacksalvare och media. Inspelat 23-24 augusti 2013. Arrangör: Vetenskap och folkbildning.

Till första programmet

UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013 : Är cargokult vetenskap?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Är cargokult vetenskap?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur fungerar psykologi på oss människor och vad lär vi oss av psykologi? Den polska psykologen Tomasz Witkowzki berättar om hur trosföreställningar som går under namnet cargokult smugit sin in i samhällsvetenskapliga studier. Inspelat i augusti 2013. Arrangör: Vetenskap och folkbildning.

Ämnen:
Psykologi och filosofi
Ämnesord:
Filosofi, Kunskapsteori, Samhällsvetenskaplig forskning, Tvivel
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Skeptikerkongressen 2013

Mer högskola & psykologi och filosofi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Vetenskaplig metod

Hur presenterar jag mina forskningsresultat?

Ska du presentera dina vetenskapliga resultat i tabeller, diagram eller bara med siffror? Elisabet Borg är lektor i psykologi vid Stockholms universitet och går igenom olika alternativ för presentation av forskningsresultat. Inspelat den 26 januari 2015 på Institutionen för data- och systemvetenskap, Kista. Arrangör: Institutionen för data- och systemvetenskap, Stockholms universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Mifforadio

Odödlighet

En mysig morgonshow med Nancy Delic, Sophia Bergman och Balint Marton. Frukost, livsfilosofi, musik och vår egen psykolog Karna.

Fråga oss