Titta

Aktivism

Aktivism

Om Aktivism

Vi möter sex personer som är aktivister inom olika områden. De berättar om vad som driver dem och vad de vill uppnå med sitt engagemang.

Till första programmet

Aktivism : Linus Nordberg

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Linus Nordberg

Avsnitt 4 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Linus Nordberg är programmerare och nätaktivist. Han arbetar med att bygga och driva kommunikationstjänster på internet. Dessa skyddar mot insyn över vad folk läser och skriver om på nätet. Han arbetar även med skydd av så kallad trafikanalys. Under intervjun berättar Linus om sina drivkrafter och sin aktivism.

Ämnen:
Information och media > Internet och digitala medier, Samhällskunskap > Demokratiska fri- och rättigheter
Ämnesord:
Databehandling, Datorer, Demokratisering, Politik, Programmering, Samhällsvetenskap, Statskunskap, Teknik, Yttrandefrihet, Övervakning
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Aktivism

Mer allmänbildande & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Släktforskardagarna 2016

Släktforska i de finländska arkiven

I Sverige bor hundratusentals människor med rötter i Finland. Här berättar Arja Rantanen om hur de finländska arkiven är strukturerade, vad de omfattar och hur man går tillväga för att söka i dem. Hon inleder med en historisk beskrivning av arkiven. Här finns handlingar som kan vara intressanta för släktforskare, exempelvis studentmatriklar från 1500-talet, amerikansk emigration, krigsdokument och bouppteckningar. Inspelat den 20 augusti 2016 på Nolia, Umeå. Arrangör: Södra Västerbottens släktforskare.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Youtubekändis

Hur är det att vara en Youtubekändis? Bland svenska barn och ungdomar är 16-årige Manfred Erlandsson från Forshaga en superkändis. Hans Youtube-kanal har över 150 000 följare och växer stadigt. Han älskar det han gör, men det börjar nu bli svårt att få tiden att räcka till både skola, filmande, reklaminspelningar och andra uppdrag. Filippa Simonen, eller Mileycool551, är 12 år och har över 50 000 följare på sin kanal. Hon börjar också bli igenkänd på stan. I branschen sägs hon vara en uppgående Youtubestjärna.