Titta

UR Samtiden - Adhd - epidemi eller modefluga?

UR Samtiden - Adhd - epidemi eller modefluga?

Om UR Samtiden - Adhd - epidemi eller modefluga?

Föreläsningar från Adhd-dagen 2013. Minst ett barn i varje klass har i dag diagnosen adhd. Även antalet vuxna med adhd har ökat lavinartat de senaste åren. Men trots att detta nu är en av våra vanligaste folksjukdomar är kunskapen om behandling fortfarande låg, såväl i sjukvården som i samhället i övrigt. Inspelat den 24 september 2013. Arrangör: Dagens medicin.

Till första programmet

UR Samtiden - Adhd - epidemi eller modefluga? : Hjälp vid flera diagnoser

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Hjälp vid flera diagnoser

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Mer än hälften av vuxna adhd-patienter har minst ytterligare en psykiatrisk diagnos. Många gånger förvärrar adhd:n andra psykiatriska tillstånd. Hur, och i vilken ordning, bör man behandla de olika problemen? Eleonore Rydén, medicinskt ansvarig överläkare för adhd-mottagningen på Norra Stockholms psykiatri, har disputerat med en avhandling om adhd vid bipolärt syndrom och berättar mer om samsjuklighet vid adhd. Från Adhd-dagen 2013, inspelat den 24 september. Arrangör: Dagens medicin.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa
Ämnesord:
Adhd, Bipolär sjukdom, Neuropsykiatriska diagnoser, Psykiatri
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Adhd - epidemi eller modefluga?

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Farlig fritid

Snö, is & vatten, del 1

Isar, kalla vatten och laviner kostar varje år många liv.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Stålmannen, öppna upp!

Ett avgörande ögonblick i Gunillas liv var när älskaren sa "Gör med mig, vad du vill!" Efter det kunde hon, nu som subjekt, på allvar njuta av sin sexualitet. Jonas Liliequist, professor i historia vid Umeå universitet, berättar hur mannen som sexuell norm har förändrats.

Fråga oss