Titta

Mole End

Mole End

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Mole End

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Mullvaden och hans vän Råttan är på väg hem efter en lång dag ute, när Mullvaden plötsligt vädrar något i luften. Animerad film på lätt engelska byggd på ett kapitel ur Kenneth Grahames bok "Det susar i säven." Bilder: Tindra Jonsdotter. Berättare: Jo Rideout.

Ämnen:
Engelska > Film och dramatiseringar
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Hemlängtan
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Ladda ner

Mer grundskola 4-6 & engelska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Seeking refuge

Navid's journey from Iran

Navid är sexton år gammal och kurdisk iranier. När han var liten var hans pappa tvungen att lämna Iran. Några år efter pappans flykt till Storbritannien påbörjar Navid och hans mamma en farofylld resa för att försöka återförenas med honom.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Doremi in English

Lots of friends and a relative

Del 2 av 10. Ruby och Alfie ska ordna ett party och nu måste de sätta igång att planera detaljerna. Vart ska de vara? Hur många ska komma? Och vilka?

Fråga oss