Titta

UR Samtiden - Underbar matematik 2013

UR Samtiden - Underbar matematik 2013

Om UR Samtiden - Underbar matematik 2013

Hur kan algebra och ekvationer göras konkret och synligt för eleverna? Det pågår en debatt om hur undervisningen kan bli bättre för att svenska elever ska nå bättre skolresultat. Matematik måste förstås från grunden för att eleverna ska fortsätta till högre studier. Tre lärare som alla har fått beröm och pris för sitt sätt att undervisa föreläser om sina metoder. Inspelat 10 oktober 2013. Arrangör: Skolporten.

Till första programmet

UR Samtiden - Underbar matematik 2013 : Rädda ekvationerna

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Rädda ekvationerna

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Matematikläraren Cecilia Christiansen har fått flera priser för sitt sätt att lära ut matematik till elever. Hur gör hon för att få dem intresserade av x, y och z? Inspelat den 10 oktober 2013. Arrangör: Skolporten.

Ämnen:
Matematik, Pedagogiska frågor > Didaktik och metod
Ämnesord:
Matematikundervisning, Pedagogik, Pedagogisk metodik, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i UR Samtiden - Underbar matematik 2013

Mer lärarfortbildning & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Inspirerande matematik

Att laborera med matte i datorn

Med hjälp av datorn kan eleverna aktiveras och begripa matematiken från ett annat håll. Bengt Aspvall, professor i datalogi, visar hur det går att arbeta praktiskt och lekfullt med matten i klassrummet. Inspelat i februari 2014. Arrangör: Umeå universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Didaktorn

Den magiska tallinjen

Hjärnforskaren Torkel Klingberg studerar hur sexåringar kan träna matematisk förmåga på bästa sätt. Nyckeln till framgång är tallinjen och inkludering. Här berättar han varför. Han har stora förhoppningar om att vi kan bättra på Pisa-resultaten i matte, bland annat med hjälp av denna nya kunskap.